Повече от половината лекари у нас са над 51-годишна възраст. От всички регистрирани едва 12 процента са до 35 години. Данните бяха изнесени във Варна по време на дискусията за балансиране на човешките ресурси в здравеопазването. Участниците очертаха и конкретните промени, които трябва да се направят, за да останат медицинските специалисти в България и младите да работят у нас.
This is a modal window.
405 педиатри не достигат у нас в момента, а са необходими и още 450 общопрактикуващи лекари. Според медицинските специалисти проблемът ще се задълбочава. В проучване на Българския лекарски съюз лекарите посочват не само ниското залащане като мотив да напуснат.
Д-р Галинка Павлова – зам.-председател на Българския лекарски съюз:За какви условия на труд говорим тук, когато, извинявайте, в много болници от тавана пада мазилката.
В следващите 10 години се очертава сериозна криза в здравеопазването, твърдят специалистите. За да се избегне, младите лекари трябва да имат по-добро заплащане и възможности за развитие.
Д-р Галинка Павлова – зам.-председател на Българския лекарски съюз: Защо те да не бъдат финансирани от общината с договор. След това да се върнат и да работят в общинско лечебно заведение.
Проф. Тодорка Костадинова – зам.-ректор на Медицинския университет: Да има акцент и върху доболничната помощ, превенцията, профилактиката, общи програми за обществено здраве, общи програми за постигане на един добър баланс между лекарите и медицинските сестри.
Всички предложения ще бъдат използвани за разработването на стратегия за здравеопазването, която подготвя Община Варна.