Новите технологии да могат да предвиждат природни катаклизми и да оптимизират употребата на пестициди в земеделието. Това са част от целите, залегнали в стратегията на Европейската комисия за цифровизация на земеделието. Българският еврокомисар Мария Габриел откри в Брюксел третото издание на Деня на цифровите технологии. Акценти в него бяха въздействието на цифровизацията върху земеделието и културното наследство. Още от Десислава Апостолова.
Отпадането на роуминга, премахването на географското блокиране и защитата на личните данни са само част от достиженията на цифровизацията. Комисарите Мария Габриел и Фил Хоугън представиха и новите цели на Еврокомисията, свързани с цифровизиране на земеделието.
Мария Габриел - еврокомисар по въпросите на цифровото общество и цифровата икономика: Най-напред мислим за селските райони. Те представляват над 80% от територията на ЕС. Искаме цифровизацията да помогне на нашите млади фермери да боравят с данни, чрез изкуствения интелект да помогне да бъдат употребявани рационално пестиците, да има ефективно използване на водния ресурс.
Фил Хоугън - еврокомисар по земеделието: Европейският съюз е сред водещите производители на храни в света. Затова той трябва да бъде водещ и по отношение на цифровизиране на земеделието. Обществата ни очакват това от нас и ни подкрепят.
Друга цел на Еврокомисията е цифровизацията на културното наследство. В момента само 10% от него в цяла Европа е дигитализирано.
Брюксел призовава държавите-членки да представят и стратегии да повече жени в цифровите технологии. Според Габриел това може да стане чрез стимулиране на момичетата да учат математика и инженерни науки.