Местят откритите гробници при бившето кино „Сердика” заради строеж на нов хотел. Това стана ясно, след като към екипа ни се обърнаха граждани, загрижени за бъдещето на находките. Те са убедени, че ако не са били сигналите и снимките им, откритият античен некропол е щял да бъде унищожен.
Граждани, които се интересуват от опазването на историческото ни наследство и култура, са силно обезпокоени от това, което се случва зад оградата на бившето кино "Сердика". При разкопки през месец март там бяха открити над 100 гроба, 8 гробници и скелети. Поводът за притеснението на жителите е липсата на информация къде се намират откритите находки.
Тук по снимков материал може да видим едно море от гробове и гробници. Изключително атрактивно за наблюдение, но съдбата къде са преместени или заровени е въпрос, на който ние нямаме отговор. Държавата не дава отговор, Столичната община не дава отговор, всъщност никой не дава никакъв отговор.
Затова гражданите решават да пишат до Българската академия на науките, откъдето и до днес не са им отговорили. Това ги накарало да потърсят мнение от чуждестранни организации. От там ги посъветвали да сигнализират прокуратурата за унищожаване на културно наследство, други изказали мнение, че находките трябва да се съхранят на мястото, на което са открити, а трети предложили да бъдат експонирани в близост до бъдещия хотел.
Опитахме се да влезем зад оградата, но техническият ръководител на обекта не ни допусна. Вместо това ни даде информация за бъдещето на две от гробниците.
Румен Димитров, технически ръководител на обекта: "В момента се извършва изпълнение на проекта, който е свързан с разрези, съответно има проект за укрепване".
От него разбираме, че все още вървят археологическите дейности и че заради тях 6 месеца вече инвеститорът не получава разрешително за строеж на бъдещия хотел. Пред камерата ни Димитров заяви, че се пази общественият интерес, както и че всички предписания от Министерството на културата се изпълняват под ръководството на археолози от Музея за история на София.
Изпратихме запитване към културното ведомство. В писмото си до нас от министерството обясняват, че на 30 август са приели решението на две експертни комисии, според които едната гробница трябва да бъде запазена и временно консервирана в Регионалния исторически музей – София, докато се реши къде ще бъде изложена. Същото предстои да се случи и с другата.
На въпроса ни къде са останалите находки и защо се местят недвижими културни ценности, каквито са гробниците според чл.47 от Закона за културното наследство - не получихме отговор. Откритият костен материал е предоставен за изследване на антрополози от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей към БАН и се очакват да излязат резултатите.