Предизвикателствата пред морската сигурност е една от дискусиите, която ще се проведе във Варна по време на българското председателство на Съвета на Европейския съюз. По темата разговаряхме с командира на Военноморските сили контраадмирал Митко Петев. Според него морската сигурност е важна част от защитата на суверенитета на страната ни. Тя включва не само спасяването на бедстващи и изгубени плавателни съдове, но и борба с нелегалната миграция, трафика на хора и стоки, както и с осигуряването на морските търговски пътища.
Осигуряването на морската сигурност е комплексна задача. От една страна трябва да се гарантира суверенитета на крайбрежната зона на страната ни, от друга – да се осигурят условия за свободно корабоплаване.
Контраадмирал Митко Петев, командир на Военноморските сили: "Свободата на корабоплаването гарантира придвижването на стоки и търговия, които представляват 90% от вноса и износа на една държава, каквато е България."
Контраадмирал Петев заяви, че освен традиционните заплахи за морската сигурност на страната ни като незаконното използване на природните богатства и възможни атаки срещу морската инфраструктура, каквито са пристанищата и платформите за добив на нефт, се появяват и нови предизвикателства, на които военноморските сили са готови да противодействат. Сред тях са кибератаките срещу комуникационната инфраструктура и нелегалната миграция.
Контраадмирал Митко Петев, Командир на Военноморските сили: "Засега две са причините, които дават увереност на българското правителство, че черноморската ни граница ще бъде добре защитена. На първо място изградената система за охрана на морската държавна граница. На второ място географските особености на Българското Черноморие, които позволяват ранното откриване на такива опити."
За успешното гарантиране на морския суверенитет на страната ни е важно всички военни и невоенни институции, както и неправителствените организации да работят ефективно и заедно.