Над 400 общински язовира в страната имат нужда от спешен или авариен ремонт. Много от тях са изградени в средата на миналия век и заради липса на средства не са били поддържани от местни власти. Затова промените в Закона за водите дават право на всяка община да прехвърли водоемите за стопанисване на държавата. Новостите бяха обсъдени на работна среща в Първомай.
Над 300 са язовирите в Пловдивско, а една десета от тях са опасни. На територията на община Първомай няколко водоема застрашават инфраструктурата и затова имат нужда от спешен ремонт, казват от общината.
Марияна Янева – община Първомай: Имаме предписания от Агенцията по надзор на язовирните стени за почистване на язовирни стени откъм мокрия откос, откъм сухия откос, за оправяне на преливници и на изпускателни кранове.
В повечето случаи обаче заради липсата на средства, местните власти не могат да поддържат собствените си язовири. С новия закон до 7 октомври всяка община ще може да ги прехвърли на държавата. Решението ще взима общинският съвет.
Ангел Папазов – кмет на община Първомай: Тези законови промени за нас са един зелен светофар, защото възможностите на общинския бюджет за поддръжка и изпълнение на тези предписания са ограничени.
Поддръжката ще се осъществява от държавно дружество, което ще разполага с 500 милиона лева за ремонт на язовирите в критично състояние.
Петър Горновски – председател на Държавната агенция за метеорологичен и технически надзор: Това дава възможност на общините да преценят добре, да направят своята сметка, да преценят и тези договори, които имат да ги преценят доколко това ще им даде възможност за в бъдеще те ще имат възможността и ресурса да поддържат тези язовири, така че да бъдат безопасни за експлоатация.
Всяка община ще трябва да изготви и списък с класификация на язовирите. Така потенциално опасните за населението водоеми, ще бъдат обект на спешни действия.