Турция за пореден път заплаши Холандия със санкции, а Амстердам призова към повишена бдителност гражданите си, които пътуват към Турция. Светът прикани и двете страни в дипломатическата разпра да се въздържат от продължаваща остра словесна битка. Вижте още за дипломатическия казус, който се случва броени часове преди парламентарните избори в Холандия.
Предупреждението на холандското правителство към пътуващите за Турция граждани е част от дипломатическата война, разразила се след отказа турски министри да бъдат допуснати в Холандия да агитират за референдума. В Анкара холандския шарже д'афер трети ден поред дава обяснения, а пореден турски министър - този път по европейските въпроси заплашва със санкции, без да уточни спецификата им. Холандия не е единствената страна предприела подобен ход за турската кампания за референдум в Европа, но огромното напрежение може да бъде свързано с предстоящите парламентарни избори в Холандия. Според премиерът на страната Марк Рюте корените на скандала са в чисто логистично недоразумение - двете страни така и не са могли да уредят визитата на турския външен министър - Мевлют Чавушоглу, който пък директно започна да заплашва със санкции.
Марк Рюте, министър председателят на Холандия: "Никога няма да преговаряме под заплахи, след подобни изказвания на чужд министър, ето защо прекратихме дискусията и му заявихме, че не е добре дошъл в събота. Не мисля обаче, че идеята им е била да влияят на холандските избори."
Анкара се опитва да спечели подкрепа за конституционна реформа на 400-те хиляди души с турски произход. Според Амстердам, обаче, те са и холандски граждани, а в този момент Холандия не смята за уместна агитация за турския референдум. Дипломатическата криза накара турския президент Ердоган да обвини Холандия във фашизъм, подобно на репликите му по адрес на Германия. Канцлерът Ангела Меркел изрази пълна подкрепа за Холандия.
Ангела Меркел, канцлер на Германия: "Тези сравнения са напълно подвеждащи, те омаловажат страданието, особено в случая с Холандия, която е преживяла толкова много от нацистите. Това е напълно неприемливо, и за това Холандия има с пълната ми подкрепа и солидарност, и специално холандският ми колега - Марк Рюте.";
С призив за деескалация на напрежението излезе и Европейската комисия.
Маргаритис Схинас, говорител на ЕК: "Вярваме, че основното е да се избегне следваща ескалация и да се намерят пътища за успокояване на ситуацията."
За взаимно уважение и премерен подход към ситуацията призова и генералният секретар на НАТО - Йенс Столтенберг. Русия призова Евросъюза и Турция към сдържаност, а според говорителя на руския президент Валдимир Путин - Анкара и Амстердам не се нуждаят от посредници, за да регулират отношенията си.