ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Засилен контрол за празниците: Цивилни полицейски коли ще...
Чете се за: 01:22 мин.
Разпети петък е - най-тъжният ден за християнския свят
Чете се за: 02:15 мин.

ЗАПАЗЕНИ

 

Отново ще си спомним за Панде Ефтимов

Чете се за: 01:58 мин.
Истории

Във вторник, 6 ноември, ще си спомним отново за нашия приятел и голям българин от Македония Панде Ефтимов. На церемония в президентството държавният глава Румен Радев ще връчи на синовете му, които, надявам се, ще отговорят на поканата и ще дойдат от Скопие, орденът „Стара планина”- втора степен, с който Панде посмъртно бе отличен.

отново спомним панде ефтимов

Мисля, че вече писах тук, на туй място за това. След продължително безуспешно лечение Панде почина през август миналата година във Военна болница в София. Тогава няколко приятели решихме да започнем процедура за неговото награждаване с високо българско отличие, разбира се, посмъртно. За цялата му родолюбива дейност за съхраняване на българщината в Македония през всички съзнателни години на своя живот. За конкретния му принос за спасяването и оповестяването на надписа от плочата, намерена и заснета от него на един строеж в Битоля в далечната 1956 година, който надпис по-късно стана известен като „Битолския надпис” на цар Иван Владислав.

В този текст категорично и автентично се доказва българския характер на семейството на цар Самуил. И до днес този артефакт е сред най-силните аргументи на българската наука против манипулирането и фалшифицирането на историческите извори в угода на съвременния македонизъм.

Пак през този период – 60 те години на миналия век, Панде Ефтимов спасява от унищожение училищния архив в с. Лера, Битолско, където е назначен за учител. Успява да съхрани и да предаде значителна част от него на български изследовател. Той опазва от забрава и множество фолклорни материали, които записва по време на теренни експедиции. Чрез тези важни елементи на историческата памет – език и фолклор, се откриват по-стари пластове на българската традиционна култура в Република Македония. Част от записаните песенни текстове на народни песни са посветени на участието на България в Първата световна война на Македонския фронт.

Не на последно място Панде Ефтимов бе горещ популяризатор на българската военна история. В множество обществени и научни форуми, както и пред медии, включително и в България, той публично отстоява историческата истина за войните през 1912–1918 и 1941–1944 г., водени в името на българския национален идеал. На него се дължи възстановяването на паметта за сражения, както и на български военни гробища, намиращи се в пределите на Република Македония.

Панде е внук на революционера от ВМОРО Панде Суджов, който е убит от сърбите. Факт, който наскоро научих е, че през 1916 г. дядото Панде Суджов участва като войник в пренасянето на плочата със Самуиловия надпис от църквата на с. Герман, Преспанско, в Кюстендил.

Лесно събрахме инициативен комитет. На вечерта на 18 декември миналата година, посветена на Панде във Централния военен клуб в столицата, всички участници и гости, препълнили залата, единодушно се съгласиха да са част от този инициативен комитет за отличаването на вече покойния Панде Ефтимов. И процедурата тръгна - Македонският научен институт предложи, Министерството на отбраната прие и продължи с писмено предложение в Президентството, президентът Радев реши Панде Ефтимов да бъде отличен посмъртно с орден „Стара планина” – втора степен. И това ще стане официално във вторник, 6 ноември, от 14,30 часа при държавния глава, където, надявам се, ще бъда и аз.

И още нещо - така се случи, че през последните десетина дни на два пъти бях в Скопие за участие в два форума - поредната Световна среща на българските медии през миналата седмица, и през тази - представянето на печатната продукция на Македонския научен институт от София в Културно-информационния център на България в македонската столица. Ако Панде бе още жив, и на двете места щеше да бъде на първата редица столове и с абсолютна сигурност щеше да вземе думата. И да изрече поредните си мъдри мисли и за предизвикателствата пред професията на журналиста, част от която в един момент е бил, и за отговорността за запазването на историческата памет чрез нейното вписване в книга, списание, или филм.

Поклон още веднъж, стари и мъдри приятелю!

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?