ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Паметниците, които разделят САЩ

Чете се за: 01:10 мин.
По света

Американският президент вместо да потуши, разпали още повече напрежението на расова основа в Съединените щати. Тръмп отново заяви, че виновни за протестите, довели до насилие, в Шарлотсвил по повод свалянето на паметник на историческа личност от ерата на Конфедерацията, са и двете страни - привържениците на крайнодесни идеи и антирастисти. Защо тези паметници разединяват американското общество - разказва Тоня Димитрова.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      На 17 юни 2015г. 21-годишният Дилан Рууф отива в църква в Чарлстън и убива 9 чернокожи. Шокиращият акт разтърсва Америка с хладнокръвната си бруталност. По-рано Дилан, вдъхновен от расистки групи, казва на приятелите си, че иска да започне "война между расите".

      Дилан обаче, провокира нещо напълно различно. След ужасяващото масово убийство на расистка основа в Съединените щати започва едно ново движение - за премахване на паметниците от ерата на Гражданската война.

      Златната ера на издигането на паметници започва през 1890-та година - 25 години след края на Гражданската война и след края на съществуването на Конфедеративните американски щати - обединение на 11 щата по време на конфликта.

      Първите паметници са дело на организация, наречена Обединени дъщери на Конфедерацията, в която членуват истинските дъщери на войниците, били се на страната на Юга. Със статуите се утвърждава и митът за благородната кауза на южняците - хора, били се за земята и правата си, потъпквани от федералното правителство и Севера. Генерал Робърт Лий е една от ключовите фигури в Гражданската война - романтичен символ на изгубената кауза за белите южняци.

      И макар сега премахването на негови паметници да провокира истинска буря в редица градове в южните щати, преживее самият той е бил против издигането на статуи. За някои тези монументи почитат историята, за други - те са символ на расизма и на тъмното наследство от робството в Съединените щати.

      Насилието в Шарлотсвил, Вирджиния е отражение на дълбоковкорененото расово разделение в американското общество, а с изказванията на Доналд Тръмп белите расисти живеят с мисълта, че лидерът на държавата е на тяхна страна, твърдят американски анализатори.

      Тод Гитлин - професор по журналистика и социология в Университета Колумбия: "Символично това, което се случи е изригване на крайнодесните, които бяха култивирани и окуражавани от Доналд Тръмп. Те се усещат освободени."

      Поддържниците на идеята за превъзходството на белите, обаче, се оказаха губещи. Насилието в Шарлътсвил не само не спря свалянето на паметници, но дори го ускори. Само за една нощ в Балтимор бяха свалени 4 паметника от ерата на Конфедерацията, планирани са още демонтажи. А в Дърам, Северна Каролина, хората взеха нещата в свои ръце и събориха сами статуя на войник от армията на Конфедерацията.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?