Георги Харизанов, политически анализатор и Иво Инджов, експерт по политически комуникации коментираха в студиото на "Денят започва с Георги Любенов" предложението на БСП държавният глава Румен Радев да назначава директора на КПКОНПИ и дали това би било по-справедливо от гледна точка на доверието в антикорупционното звено.
This is a modal window.
Георги Харизанов, политически анализатор: Най-вероятно нямаше да прекрати предсрочно мандата си г-н Цацаров само за да смени позицията си с друга. Такива възможности се спрягаха, ако си спомняте, от негови видни политически противници. Между другото много е странно главен прокурор да има политически противници, но ние и в това сме новатори. Спрягаха се и възможности, че той ще прекрати мандата си, за да стане член на Конституционния съд. Очевидно това не се случи. Това вече при избран нов главен прокурор е следваща стъпка в кариерното развитие на Сотир Цацаров и аз не виждам нещо страхотно конспиративно от гледна точка на събитията и на чисто законовите процедури.
Двамата коментираха предложението на БСП държавният глава Румен Радев да назначава директора на КПКОНПИ.
Иво Инджов, експерт по политически комуникации: Спорно е дали ако президентът имаше такива прерогативи доверието в КПКОНПИ щеше да бъде по-високо. Има аргументи в полза на такава процедура. /..../
Останаха много съмнения, остана горчивото усещане за някаква сделка със задкулисно участие, за размяна на местата - заместник-главният прокурор става прокурор, а прокурорът става шеф на тази ключова комисия. Усещането за недоизпипаност и нагласеност остава и затова, че се бърза. Защо не се изчака да изтече мандатът на главния прокурор, например? Тоест има много въпросителни. Аз не съм експерт, не съм се задълбочавал дали президентът трябва да назначава шефът на антикорупционната комисия, или трябва да си остане досегашният режим.
Коментари по тази и още политически теми вижте във видеото.