Японска и българска фирма разработват съвместно радари за брегова охрана. Те ще се произвеждат във Варна, където е единственият у нас завод за радио-локационна техника от най-висок клас. Новата апаратура ще е изключително полезна в борбата с трафика на...
Японска и българска фирма разработват съвместно радари за брегова охрана. Те ще се произвеждат във Варна, където е единственият у нас завод за радио-локационна техника от най-висок клас. Новата апаратура ще е изключително полезна в борбата с трафика на хора и за контрол на корабоплаването.
Японците познават продукцията на завода още от времето, когато “Черно море” беше най-голямото предприятие в тази сфера в бившия соцлагер и в него работеха близо 5000 специалисти. След приватизацията му в края на 90-те и разпада на Варшавския договор производството рязко намаля, персоналът спадна до 300 души. Новата разработка е стъпка към възвръщане на позициите и шанс да се намерят нови пазари. Тестовете на първите пробни радари показват, че те покриват 80 процента от японските стандарти.
"Идеята на това сътрудничество е да направим съвместна разработка на тази модерна електроника, да я произвеждаме тук и вече да даваме един завършен продукт като брегови радар", поясни инж. Петьо Милков, изпълнителен директор на „Черно море” АД.
Цената на продукцията е търговска тайна, но със сигурност ще бъде конкурентна, казват специалистите. Радарът, който заводът ще произвежда съвместно с партньорите си, не е масово производство и зависи от конкретното му приложение.
"Просто те се правят уникално за всеки проект. За всеки проект се поръчва, каква да е мощността на предавателя, каква да е големината на антената", каза инж. Петьо Милков, изпълнителен директор на „Черно море” АД.
Новата радио-локационна апаратура ще се използва за контрол и управление на корабния трафик и за охрана на морските граници.
"Открива и малки плавателни съдове, които се наблюдават във връзка с контрабандата и трафика на хора", поясни инж. Петьо Милков, изпълнителен директор на „Черно море” АД.
Обхватът на радара в зависимост от големината на антената и мощността на приемо-предавателната апаратура може да достигне 60 морски мили.
"Той е изцяло проектиран от нас и се изработва изцяло от нас, продуктът е актуален на международния пазар", категоричен беше инж. Петьо Милков, изпълнителен директор на „Черно море” АД.
Продукцията на завода отдавна е оценена високо в чужбина. Варненски радари работят дори в Чили. Проблемът е, че продукцията, произведена във Варна, много трудно намира приложение в България, тъй като държавата не търси българските производители.
В много държави производството на радари се смята за стратегически отрасъл и се субсидира от държавата. У нас единственият завод за производство на радио-локационна техника от този клас разчита на собствените си сили, за да е конкурентен на международните пазари.
Силвия Георгиева: Под риск ще бъдат проектите по Плана за възстановяване и устойчивост
Трагичният инцидент във Варна: Експертизи ще установят с каква скорост се е движил шофьорът
Трагичният инцидент във Варна: Експертизи ще установят с каква скорост се е движил шофьорът