Ученичка от Математическата гимназия в Русе получи престижна награда от Българската академия на науките за изследване в областта на астрономията. Симона Христова и връстника ѝ от столичната математическа гимназия Теодор Алексиев потърсиха променливите звезди в разсеяния звезден куп. За проекта си младите астрономи бяха удостоени с втора награда, в надпревара с още 25 разработки на ученици от цялата страна.
Погледът на Симона е насочен към звездите от шести клас. Всичко започнало от една олимпиада по астрономия, след която последвало обучение в Лагер-школата по астрономия, астрофизика и информатика „Бели брези”. Що се отнася до последната ѝ разработка, дванадесетокласничката обяснява интереса си към променливите звезди така:
Симона Христова – 12 клас в ПМГ „Баба Тонка” – РусеМиналата година Симона участва в Международна метеорна конференция в Холандия. Съвместно с възпитаничката на Варненската френска гимназия Юлия Янчева, русенката подготви презентация за зависимостта на дължината на метеорите и тяхната светимост. Симона Христова вече има предложения да продължи образованието си в няколко елитни университета. И обмисля поредния си проект – софтуерно приложение, което ще улесни работата на астрономите.
„Самият механизъм, по който работят, не се обяснява с теорията на еволюцията на звездите и чрез тях можем да научим много повече за звездите, за това как се създават.”