„Русезнание“ е единствен по рода си предмет, който се изучава в дунавския град. Ученици от 9 русенски училища мериха сили в едноименния конкурс, който се провежда за десети в път.
Името „Русезнание“ хрумва на директора на Регионалния исторически музей проф. д-р Николай Ненов. Заедно с Искрен Веселинов са убедени, че този предмет подготвя и бъдещи историци.
Искрен Веселинов
„Идеята е да се изучава историята на родния край, да се създава емоционална обвързаност с него и да се задържат младите хора в Русе.“
Проф. д-р Николай Ненов – директор на Регионалния исторически музей в Русе
„Всеки от нашите градове се нуждае от такава музейно-образователна програма, защото историята на България е важна за всички, но когато тя е пречупена през предметите, които конкретният предмет притежава, през случките, през разказите, които градът представя – тогава се случва онази магия, която кара и малките деца да обичат историята на своя град.“
Отбори от 9 русенски училища се състезаваха кой знае най-много за родния си град. Оказва се, че „Русезнание“ е сред любимите предмети на децата.
Велина Недева
„Досега не знаех толкова много неща, знаех само неща от обща култура, които абсолютно всички знаят, докато, когато си в „Русезнание“, ти научаваш нещо по-ново, по-интересно.“
А инициаторите се надяват, че и други градове ще вземат пример от Русе и ще създадат подобни учебни предмети.