НОВИНИ

Шахо - историята на бежанеца, който изпревари войната и се озова в театъра

Приятелите му от театъра го наричат Шахо. Той е на 21. Сирийски бежанец. Името му значи орел. Преди 8 години избягал от Сирия заедно със семейството си. Точно преди да започне войната. Не подозорил, че ще стигне до театъра в България.

bnt avatar logo
от Анита Миланова
23:15, 10.11.2017
Чете се за: 02:35 мин.
У нас
Снимка:
Шахин Шехзен: Ами, беше много страшно. Защото ти бягаш от мястото, където си роден, където ти имаш приятели, роднини, а отиваш някъде, където ти не знаеш какво е, аз не знаех какво е България, просто вървяхме и не знаехме докъде ще стигнем. Просто да избягаме от този ад.

Историята му започва от Камишли, градче в североизточна Сирия. Там всяка вечер малкият Шахо играел пиеси на родителите си. Имитирал съседи, баби и дядовци. Но за семейството настъпили трудни времена. Баща му членувал в кюрдска партия против правителството на Башар Асад. И Шахо често виждал как прибират баща му в ареста.

Шахин Шехзен: „Последният път, хората от партията му казаха: „По - добре да избягаш, защото следващият път няма да се прибереш.“

Така започнало тяхното дълго прекосяване на граници. Тръгнали за България. Нелегално. Семейство бежанци, които искали просто да оживеят.

Шахин Шехзен: Пътят от Турция в България беше изключително труден, защото по едно време се стъмни. Никой нямаше с нас, ние бяхме сами, то беше гора и ти не знаеш накъде да поемеш. Всичко ти е еднакво, най-големият страх беше да не се върнем в Турция.“

Но съдбата си знае работата. Стигнали в София като по чудо. Шахо завършил училището по телекомуникации. После рязко обърнал посоката. Явил се на изпит в НАТФИЗ с монолог от пиесата „Кръстопът под наем“. Тя разказва за герой, който се намира в чужда държава, а хората там не го разбират.

Шахин Шехзен: Когато кандидатствах, бяхме от 5 години в България. Същите неприятности имах, но не ги мислех и се опитвах да ги игнорирам, но когато се качих на сцената и им казах, този монолог нямаше как да ги игнорирам. Аз си казвах проблема. Нещо, което най-много ме боли, че хората не те разбират. Не всички, разбира се има прекрасни хора и много хора ми помогнаха тука в България, приятели, преподаватели.“

Сега вече е 4-та година студент. Получил неочакван шанс. Режисьорът Нина Димитрова му дала главна роля в пиесата „Ревизорът“ в Сатиричния театър. Там Шахо се превръща в градоначалник. Образ, който не вярвал, че може да изиграе.

Нина Димитрова: Шахин е страхотен клоун. И той играе един много странен градоначалник, обикновено градоначалниците са груби, сериозни, нали това е представата. А той е по-различен. Той е хитрец, той се върти, точно така както трябва да правят тези мижитурки, които присъстват в този спектакъл. Тези мишоци, овластени, които като получат власт, не знаят, нямат предел. А в същото време като напече положението са по-ниски от тревата. И Шахо това го постига.“
Денис Хаят: Шахчето е един сириец, страхотен човек, уникален партньор. Много добър партньор, на който винаги можеш да разчиташ.“

Денис влиза в ролята на ревизора. Двамата с Шахо си партнират на сцената, иначе са приятели от години. Помагат си и се учат един от друг, под режисурата на Нина. Заедно успяват да накарат публиката да се смее до сълзи на героите, които са оглупели от алчност и суета.

Денис Хаят: Имахме много предложения да излезем извън страната, да изиграем „Ревизор“, но не можахме, защото Шаха, не може да излиза.“

Шахин Шехзен няма българско гражданство, но живее в България от 8 години. Има лична карта и паспорт с хуманитарен статут. С тях той може да напусне България, но не и да се върне. Родителите му заминали за Германия, обаче той решил да остане.

;
БНТ: Оказва се, че твоята любима България е нещо като затвор за теб.
Шахин Шехзен: Че е затвор, затвор е, но е и рай. Искам просто да съм свободен, да изляза, да се върна, искам да видя нашите, родителите ми, майка ми, баща ми, брат ми, те са в Германия, не съм ги виждал от 3 години. И това вече този проблем почва да влияе и на другите хора около мен, хората от класа ми. Ние имахме възможност да заминем в 3 държави, извън България да играем, но поради тая причина аз не мога да замина и те не могат да заминат.“

Шахо обича България, макар че не е българин. Избягал е от Сирия, но не я е забравил. Сега е по средата на пътя си.

Шахин Шехзен: Когато кажеш, че си сириец - ти или си терорист или с нещо друго те свързват. И аз се опитвах да им обясня, че там откъдето идвам има доста интересни неща. Които може да научите, както на мен ми беше интересно да науча български език. И да остана в България, защото много ми харесва.“

Научил се да живее на място, където не всички го разбират. Преминал границата, за да стигне до театъра. Всичко му предстои. Но му се струва, че е научил най-важното:

Шахин Шехзен: Аз в момента правя един монолог по сценична реч и там главно, има една реплика, която се повтаря сигурно 10 пъти. „Има добри хора навсякъде. Има добри хора навсякъде. Трябва това да го разберем.“
Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Само 37 % от активното население в ЕС имат основни цифрови умения
Само 37 % от активното население в ЕС имат основни цифрови умения
Хърватският парламент обсъжда вот на недоверие на правителството
Хърватският парламент обсъжда вот на недоверие на правителството