Най-малко осем са самоделните бомби, изпратени по пощата до високопоставени представители на Демократическата партия в Съединените щати. Инцидентите се случват по-малко от две седмици преди частичните избори за Конгрес. На предизборен митинг президентът Доналд Тръмп призова за мирно разрешаване на политическите различия и осъди политическото насилие. Вижте подробностите.
This is a modal window.
Последни мишени на засега неизвестния подател на пакети със самоделни бомби са бившият вицепрезидент Джо Байдън и губернаторът на Ню Йорк Марио Куомо. Подобни пакети бяха изпратени и до бившия президент Обама, бившия конкурент на Тръмп в президентските избори Хилари Клинтън, бившия директор на ЦРУ Джон Бренан, бившия главен прокурор Ерик Холдър, милиардерът и спонсор на демократите - Джордж Сорос, до конгресмен-демократ от Калифорния. Хилари Клинтън изрази тревога за случващото се.
Хилари Клинтън, бивш държавен секретар на САЩ: Живеем в тревожно време. Това е време на дълбоки различия и трябва да направим всичко възможно да обединим нашата страна.
В средите на демократите смятат, че случилото се е следствие на политиката на президента Тръмп, който често критикува либералните медии и точно личностите, сега получили пакетите.
Джон Бренан, бивш директор на ЦРУ: Той трябва да обмисли какво прави и какво казва. Той не трябва да бие барабаните на гнева, омразата и войната. Той трябва да се опита да ни обедини като народ.
Самият Тръмп сякаш омекоти реториката. В първа публична реакция на предизборен митинг в Уисконсин той осъди инцидентите, призова медиите да спрат агресивния тон, а американското общество - да се обедини.
Доналд Тръмп, президент на Съединените щати: Всички заплахи за политическо насилие са заплахи за самата демокрация. Никоя нация няма да постигне успех, ако толерира насилието или заплахата от насилие с цел политически натиск или контрол.
Нито един от откритите пакети с бомби не се е взривил, пострадали няма. Никой засега не е поел отговорност за инцидентите. Всичко това обаче се случва по-малко от две седмици преди частичните избори за Конгрес, на които демократите си поставят за цел да получат мнозинство.