ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Спомен за Елеонора - забравената царица

Чете се за: 01:24 мин.
У нас

В Деня на Независимостта - разгръщаме страници от българската история. Днешният празник е свързан и с името на втората съпруга на цар Фердинанд - княгиня Елеонора, която след 22 септември носи името царица Елеонора Българска. Тя остава в историята като милосърдна сестра и самарянка, която войниците наричали "майко". Кадрите са от филма "В кадър" на Елиана Димитрова - "Елеонора - забравената царица".

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност 0:00
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      На 22 септември 1908-ма княгиня Елеонора е едва от няколко месеца в България. С обявяването на независимостта князът става цар, а тя- първата българска царица от Третото българско царство.Тук фотографиите са запечатали царя и царицата на първата година от честването на Независимостта в Търново. Немската принцеса се жени за Фердинанд на 28-ми февруари. Князът, отдавна вдовец, си търсел жена, която да се занимава с милосърдие и да възпитава четирите му деца. Елеонора се съгласява, защото смята че може да направи нещо за бедната и измъчена България.

      Неда Антонова, писател: Тя приема и даже казва на сестра си след сватбата вече като е отпразнувана- " Е, вече съм назначена за княгиня", тя приема работата си като служба, като длъжност.

      Елеонора е основателка и покровителка на Българския червен кръст, а през 1910 създава нещо непознато дотогава- дружеството " Самарянка", което подготвя доброволки за медицинска помощ по време на войни и бедствия. През 1912- та, когато започва Балканската война, царицата обучава 300 самарянки, които заминават за фронта.Тя връчва и знамето на Македоноодринското опълчение, изработено по нейна инициатива и с нейни средства. Отива на бойното поле още в първия ден.

      Ани Златева, историк: Фердинанд не слиза от автомобила, тъй като както обяснява Бурбулон щял да си изцапа ботушите. А Елеонора просто слиза от автомобила в калта, облечена в своята самарянска дрешка и отива при ранените.

      Елеонора работи като милосърдна сестра в болниците в Лозенград, Свиленград и Булаир, отива и в обсадения Одрин, където вече върлува холерата. По време на Междусъюзническата война при битката с гръцката армия за Кресненския пролом царицата попада в сложна обстановка- българската армия отстъпва, но зад нея остава полева болница с 400 ранени. Цар Фердинанд нарежда да кажат на жена му да напусне веднага бойното поле, Елеонора обаче не оставя ранените.

      Ани Златева, историк: Тогава хваща майор Атанасов и казва "качи се на височината и обстрелвай с артилерията пътя". Той прегражда пътя тогава с артилерийска стрелба и те успяват да се... нали те започват да стрелят веднага след последната кола, преграждат пътя на настъпващата гръцка армия, по тоя начин са спасени всичките болни.

      За участието си в Балканските войни Елеонора получава Кръст за храброст и е първата жена с това отличие. Умира на 12 септември 1917-та на 57 години като завещава всичките си средства за благотворителност. Погребана е край Боянската църква, която спасява от разрушение с лични средства, по нейно желание като прост войник без никакви знаци на властта.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?