ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Засилен контрол за празниците: Цивилни полицейски коли ще...
Чете се за: 01:22 мин.
Разпети петък е - най-тъжният ден за християнския свят
Чете се за: 02:15 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Спря работа отделението по инвазивна кардиология във Врачанската болница

bnt avatar logo от Илиана Минковска
A+ A-
Чете се за: 01:02 мин.
У нас

Кризата със здравеопазването във Враца се задълбочава, след като стана ясно, че от днес в областната болница вече няма и отделение по инвазивна кардиология. Поделението на русенската болница затвори врати, освободи медицинския персонал и започна да изнася обзавеждането си.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Над един милион и 500 хиляди лева дължи врачанската болница на отделението за инвазивна кардиология, което работи тук по договор от 2010 година. Това стана причина от лечебното заведение да направят тримесечно предизвестие за напускане, което изтече днес. Досега на 4 срещи в Министерството на здравеопазването са търсени начини да се реши проблема, но безуспешно, казаха от ръководството.

      доц. д-р Кирил Панайотов, изп. Директор на „Медика Кор“: Последният възможен отговор трябваше да дойде до 12 март, когато изтече договорът, сега реално в болницата няма персонал, хората са освободени, само 4 души останаха да натоварят оборудването. Тази сутрин отпътува документацията за Русе.

      Със затварянето на поредното отделение мнозина пациенти с инфаркт ще бъдат обречени, смятат специалистите, защото острите случаи ще бъдат изпращане в София или Плевен.

      доц. д-р Кирил Панайотов, изп. Директор на „Медика Кор“: При острите инфаркти няма време, там 6 часа е срока. Това категорично, по статистика означава повече смъртни случаи, доказано е, че там, където има инвазивна кардиология, рязко намаляват смъртните случаи и преживяемостта се увеличава.

      На среща с ръководството на инвазивната кардиология днес дойдоха и граждани на Враца, които са обезпокоени от катастрофалното състояние на здравеопазването в областния град. Те казаха, че започват серия от протести, докато се намери решение за запазване на областната болница.

      Цветелина Кръстева: Ще сезираме и омбудсмана Мая Манолова, която да сезира Конституционния съд, защото се нарушават конституционни права на хората за здравеопазване.

      Статистиката сочи, че през последните два месеца през отделението са преминали 260 пациенти, 93-ма с инфаркт и реална опасност за живота, от тях 42 –ма са спасени с интервенционално лечение във времето на т. нар „Златен час“. За болните от Враца вече този час по неволя ще се удвои, докато линейката ги транспортира до най-близката кардиология – в София или в Плевен.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?