Хиляди тонове картофи стоят непродадени по складовете на производители в страната. Една от причините е, че у нас по тържищата влизат картофи предимно от Германия, Полша и Гърция на ниски цени, а другата е, че заради субсидиите от 90 лева на декар срещу представяне на фактури за продадена стока са засадени повече площи.
От Националната асоциация на картофопроизводителите казаха, че заради субсидията от 90 лева, която се дава срещу фактури за продадени 2 тона картофи, тази година у нас са засадени с 30 % повече площи.
В момента реколтата от есенни български картофи е 200 000 и тона, а от тях са продадени едва 20 %. Останалите количества стоят по складовете на стопаните. Оказва се, че и в Германия, Холандия, Белгия и Франция също са засадени с около 20 % повече площи с картофи.
Наш екип влезе в склада с картофи на един от производителите в Гоцеделчевско.
Иван Сабахлъков произвежда картофи в землището на Хаджидимово. Намалил е драстично площите през годините и сега от 30 декара е изкарал близо 70 тона. Реколтата му стои в огромни чанти в склада, а заради липса на пазар е спрял да я сортира. Моли се някой да я вземе, дори на 30 ст. за килограм.
Иван Сабахлъков - производител на картофи: Звъня по борси насам натам всякой ти казва имаме си достатъчно, питам ги от къде - ми, вносен е. В Германия в Полша е по 6-7 цента картофът - как се получава, аз лично имам отговор - освен да се субсидира няма по друг начин.
Георги Аврамов също има тонове непродадени картофи и казва, че търси пазари от лятото.
Георги Аврамов, производител: Не се купува стоката - това е, цял ден съм продала тука 5 чувала картофи и значи цената от 30 до 40 ст., което е прекалено ниска цена за нашите инвестиции, където вкарваме в полето.
На борсата край село Кърналово картофите от Германия се продават на същата цена като българските.
Николай Гълъбаров - търговец: От Германия влизат в София и от София тука карат некои.
Георги Аврамов: Карат директно на играчите големите по София, по Слатина, по Варна, по Пловдив тука консумацията е магазинчетата едно чувалче, две чувалчета.
В подобни кризисни ситуации с много внос, картофопроизводителите предлагат държавата да подкрепи родното производство с финансова помощ между 150 и 200 лева на декар.
Земеделски стопани от Благоевградско прогнозират, че голяма част от българските картофи няма да могат да се реализират и ще бъдат изхвърлени. Според тях в отрасъла картофопроизводство трябва да има райониране. Това според тях е небходимо, защото има полупланински райони, където отглеждането на картофи е основен поминък.