ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Тонове картофи залежават по складове на производители в Благоевградска област

БНТ2-Благоевград от БНТ2-Благоевград Елена Чимева
A+ A-
Чете се за: 01:11 мин.
У нас

Хиляди тонове картофи стоят непродадени по складовете на производители в страната. Една от причините е, че у нас по тържищата влизат картофи предимно от Германия, Полша и Гърция на ниски цени, а другата е, че заради субсидиите от 90 лева на декар срещу представяне на фактури за продадена стока са засадени повече площи.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      От Националната асоциация на картофопроизводителите казаха, че заради субсидията от 90 лева, която се дава срещу фактури за продадени 2 тона картофи, тази година у нас са засадени с 30 % повече площи.

      В момента реколтата от есенни български картофи е 200 000 и тона, а от тях са продадени едва 20 %. Останалите количества стоят по складовете на стопаните. Оказва се, че и в Германия, Холандия, Белгия и Франция също са засадени с около 20 % повече площи с картофи.

      Наш екип влезе в склада с картофи на един от производителите в Гоцеделчевско.

      Иван Сабахлъков произвежда картофи в землището на Хаджидимово. Намалил е драстично площите през годините и сега от 30 декара е изкарал близо 70 тона. Реколтата му стои в огромни чанти в склада, а заради липса на пазар е спрял да я сортира. Моли се някой да я вземе, дори на 30 ст. за килограм.

      Иван Сабахлъков - производител на картофи: Звъня по борси насам натам всякой ти казва имаме си достатъчно, питам ги от къде - ми, вносен е. В Германия в Полша е по 6-7 цента картофът - как се получава, аз лично имам отговор - освен да се субсидира няма по друг начин.

      Георги Аврамов също има тонове непродадени картофи и казва, че търси пазари от лятото.

      Георги Аврамов, производител: Не се купува стоката - това е, цял ден съм продала тука 5 чувала картофи и значи цената от 30 до 40 ст., което е прекалено ниска цена за нашите инвестиции, където вкарваме в полето.

      На борсата край село Кърналово картофите от Германия се продават на същата цена като българските.

      Николай Гълъбаров - търговец: От Германия влизат в София и от София тука карат некои.
      Георги Аврамов: Карат директно на играчите големите по София, по Слатина, по Варна, по Пловдив тука консумацията е магазинчетата едно чувалче, две чувалчета.

      В подобни кризисни ситуации с много внос, картофопроизводителите предлагат държавата да подкрепи родното производство с финансова помощ между 150 и 200 лева на декар.

      Земеделски стопани от Благоевградско прогнозират, че голяма част от българските картофи няма да могат да се реализират и ще бъдат изхвърлени. Според тях в отрасъла картофопроизводство трябва да има райониране. Това според тях е небходимо, защото има полупланински райони, където отглеждането на картофи е основен поминък.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?