ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Ученици от Смолян са играли опасната интернет игра „Син кит”

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:00 мин.
У нас

Повече от 30 ученици от Смолян са играли опасната игра „Син кит”. Това установиха експертите от Районната здравна инспекция в града, докато обучаваха преподаватели и деца за възможните опасности за младежите в интернет.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Оказва се, че децата в Смолян добре познават зловещата игра "Син кит", в която се изпълняват абсурдни мисии, някои от които опасни за здравето и живота на участниците.

      Светлана Стефанова - главен експерт в РЗИ - Смолян: „Играта представлява даване на общо 50 предизвикателства, като предизвикателствата са различни. В началото се струват дори забавни на децата, но с течение на времето са свързани дори с извършване на определени престъпления, което вече започва да навява на мисълта, че нещата са сериозни. Най-сериозното всъщност е 50-ото предизвикателство, което е свързано с някаква форма на самоубийство”.

      Любопитството било водещият мотив за включване в играта, но според специалистите децата се отказвали, когато били предизвикани да направят някоя сериозна беля. Данните на РЗИ сочат още, че откликналите на поканата за участие са между 30 и 40 деца в цялата Смолянска област.

      Росица Шехова - директор на СУ "Св.Св. Кирил и Методий" - Смолян: „Нямаше конкретни случаи на деца, които са участвали в тази игра. Нямаше, но въпреки това имаше вече симптом и трябваше по някакъв начин да се отреагира на него”.

      Здравната инспекция в Смолян е провела общо 30 подобни обучения на над 800 ученици и на учители в областта. Разпространена е и листовка с основни съвети към учениците как да се предпазят от тормоз в интернет.

      Светлана Стефанова: „Те трябва да премахнат от профилите си всякакви лични данни, като например адрес, телефон, скайп. Автоматично да не приемат покани за приятелство от непознати хора, същевременно да прочистят от профилите си всички онези хора, които не познават лично”.

      Посочената в профила на децата възраст трябва да е най-близка до реалната, защото тези на непълнолетните имат допълнителни защити. Специалистите съветват, ако някой се опита да ги тормози в интернет, да използват функцията за блокиране и да докладват. А ако са обект на онлайн заплахи, да говорят с родителите си и да подадат сигнал в полицията.

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?