В центъра на старите варненски гробища се извисява седемметров православен кръст, а под него – паметна плоча с бронзов венец. За него мнозина не знаят, въпреки че е издигнат в памет на военни герои. На четири паметни плочи са изписани имената на варненци, падналите в Балканските войни и Първата световна война. Автор на композицията е архитект Желязко Богданов, също участник във войните. Под него лежат костите на загиналите. Паметникът е осветен на Архангелова задушница преди 82 години.
Костите на загиналите войници, подофицери и офицери са положени в Братската могила през 1935 година. Паметникът е изграден по инициатива на полковник Петър Димков заедно с арката на 8-ми приморски пехотен полк.
Николай Савов, историк: "Който е една много активна, много силна, много интелектуална личност, много динамична и който не може да си представи, че град с толкова дълга история няма един паметен знак."
Историята разказва, че докато каменоделците изписвали имената на войниците, до тях са стояли роднините на загиналите.
Николай Савов, историк: "Те седят на главата на каменоделеца и когато стигне до средата, пристигат още роднини. Те вече носят малки китчици цветя, носят храна за каменоделците. Когато вече името е изписано, те слагат китките отдолу, изчаква се известно време и работата продължава."
На паметника на Братската могила са изписани имената на 240 варненци, загинали в Балканските войни и Първата световна война. Над паметните плочи е поставен орден за храброст. След 9 септември 1944 година паметният кръст е забравен, а Братската могила потъва в бурени.
Николай Савов, историк: "Той беше в такава степен забравен, че в институциите в общината и областта постоянно пристигаха писма, за да се върне добрият вид на паметника."
След промените в края на 20 век воински организации отново започват да почитат паметта на загиналите във войните. През миналата година паметникът е почистен, а надписите реставрирани буква по буква.