Висшият съдебен съвет стартира процедура за избор на нов главен прокурор. Кандидати обаче все още няма. Крайният срок за издигането им е 29 юли. За първи път след промените се очертава предпочитанието новият обвинител номер 1 да бъде избран от средите в прокуратурата, а не както до сега - да бъде външен за държавното обвинение човек. Иво Никодимов по темата.
Процедурата за избор на нов главен прокурор ще продължи 100 дни. Висшият съдебен съвет я стартира възможно най-рано - почти половин година преди да изтече мандата на Сотир Цацаров.
Аргументът е кандидатите да бъдат обявени възможно най-рано и да има време да се разбере както възможно най-много за тях и професионалният им път, така и за вижданията им за развитието на прокуратурата през следващите 7 години.
Боян Магдалинчев, представляващ ВСС: Да се даде възможност на неправителствения сектор да вземе становище и да постави въпроси към бъдещите кандидати. Становища и въпроси към кандидатите ще могат да отправят професионалните юридически общности, неправителствени организации в областта на правозащитата, както и научните среди в правото.
Ина Лулчева, адвокат: Много бих се надявала да се издигне човек, който няма да има нужда да обяснява нито предходното си поведение, нито имуществото си, нито сделки на свои близки и познати, въобще няма да буди съмнение в интегритета му.
Очакванията към кандидатите се оказват високи и от страна на обществото.
Проучване на Европейския институт за изследвания и анализи показва, че хората искат за главен прокурор професионалист, а не политически обвързана фигура. Политическата независимост е и едно от изисквания на закона, които ВСС трябва да следи под лупа по време на избора.
Боян Магдалинчев, представляващ ВСС: В битието си каквото и да е бил до сега ,оттук насетне нещата трябва да бъдат само пълна независимост от страна на политическата власт. - Диалог, разговори - да. Но зависимости или действия, които касаят и обуславят дейността на съдебната власт са изключени категорично и се надяваме, че това ще се отстоява в пълнотата му.
Ина Лулчева, адвокат: Прокуратурата няма тези съпротивителни сили, за да се изправи срещу статуквото, което установява, че от 1992 година ние знаем всеки главен прокурор защо е избиран. И то не е защото е бил подчинен на Закона и правото.
Иван Татарчев беше адвокат и яростен антикомунист, когато стана главен прокурор. Никола Филчев беше политическо лице - зам.-правосъден министър в правителството на СДС. Борис Велчев беше съветник на президента Георги Първанов и университетски преподавател по наказателно право. А Сотир Цацаров - наказателен съдия и председател на Окръжния съд в Пловдив.
Боян Магдалинчев, представляващ ВСС: До сега главен прокурор от прокуратурата не е имало. По една или друга причина. Искрено се надявам, че изборът този път ще бъде професионален.
Ина Лулчева, адвокат: За мен това няма да се осъществи и за съжаление, според мен, отново ще бъдем изправени в ситуацията на "ти си го избра" и кой го посочи.
Сега на ход е прокурорската колегия във Висшия съдебен съвет. Тя има още девет дни, за да издигне кандидатури.
Боян Магдалинчев е категоричен, че избор на всяка цена няма да има. Според него, ако никой от кандидатите не отговаря на високите критерии за независимост, морал и воля за налагането на закона процедурата може да се повтори.