ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Защо бизнесът иска да внася работници от чужбина?

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 00:37 мин.
Икономика

Въпросът, който трябва да си зададем е не откъде, а дали въобще да внасяме работници, след като заплатата ни е най-ниска в ЕС, след като имаме лоши условия на труд и най-голямо неравенство в България. Това каза в студиото на "Денят започва" Ваня Григорова от КТ "Подкрепа". Според нея първо тези проблеми трябва да се коригират, а след това да се дискутира темата за внос на работници. Проблемът с липсата на работна ръка го усещат всички - дори и синдикатите няма да поставят под съмнение съществуването му. Дискусията и напрежението се пораждат от начините, по които да се реши проблемът, обясни пък Теодор Дечев от Асоциацията на индустриалния капитал в България. .

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Теодор Дечев, АИКБ: Проблемът е разнолик. Тук не става дума просто ей така да хванем някаква орда от източни работници и да ги докараме тук. Тук става дума за висококвалифицирани работници.

      Имаме такива висококвалифицирани работници, но дефицитът е много голям, допълни Дечев.

      Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" обаче оспори мнението му, като обясни, че няма данни за това, че има драматичен дефицит на кадри в страната. Ако погледнем данните на Агенцията по заетостта ще видим, че последните месеци свободните работни места се колебаят между 10 и 12 хиляди, обясни тя. Григорова допълни, че около 80% от тях се заемат още в първия месец, в който са обявени. Няма база да се твърди, че има дефицит, категорична беше тя.

      Ваня Григорова, КТ "Подкрепа" : Не един милион, повече от един милион българи се изнесоха от страната. Те ако са достатъчно мотивирани със заплащане, със социална инфраструктура - детски градини, училища, болници, вместо да отваряме такива и да правим средата по-благоприятна, за да могат хората да се преместят, когато преценят, че това е икономически изгодно за тях, то тогава можем да говорим за това, че са консервативни. В момента такива условия няма.


      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?