ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

"Златни пясъци" с нова пречиствателна станция преди летния сезон

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 00:34 мин.
У нас

Реконструкцията на пречиствателна станция "Златни пясъци" край Варна ще приключи до 15 май. Съоръжението може да поеме целия обем отпадъчни води в района, което ще гарантира чистотата на морето. Проектът се финансира по Оперативна програма "Околна среда" и струва близо 40 милиона лева.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

Съоръжението ще пречиства отпадъчните води не само на курорта "Златни пясъци", но и на местностите "Ривиера", "Чайка" и "Ален мак" . След модернизацията, капацитетът на станцията ще се увеличи четири пъти и тя вече ще може да обслужва 67 000 души.

Иван Портних - кмет на община Варна: По самата пречиствателна станция са изградени вече грубите решетки, сградата за механично пречистване, басейните за извършване на основните процеси, въздуховодната станция.

Преди 4 години проблемът със замърсяването на морската вода беше частично решен чрез дълбоководно заустване на водите от пречиствателната станция.

д-р Веселина Божилова-РЗИ-Варна: С пречиствателната станция ще бъдат избегнати всякакви рискове от евентуално замърсяване на морската вода от пречиствателната станция, т.е от изливане на непречистени отпадни води в случай на претоварване на капацитета на старата пречиствателна станция.

Добрите показатели за чистота на морската вода ще се отразят положително върху туристическия имидж на страната ни, категорична е д-р Божилова. Тя се надява още тази година зоните за къпане край морето да получат отлична оценка от Европейската комисия.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?