10:53, 23.05.2020
Чете се за: 01:21 мин.
Вдигане на тежести
асен златев

Един от най-великите български спортисти навършва днес 60 години. Олимпийският шампион Асен Златев празнува своя юбилей скоро след като издаде първата част от своята автобиография „Пътят на скитника“.

Той е роден на 23 май 1960 г. в пловдивското село Царимир. Останал от малък без баща, майка му търси помощ да го отгледа и вратарят на футболния клуб „Ботев“ (Пловдив) тогава - Михаил Карушков, й предлага да го запишат в местното спортно училище. Приет е с най-висок бал, а още тогава преподаватели и треньори съзират в неговата перфектна физика и силния му характер бъдещ шампион.

За олимпиадата в Москва той заминава едва 20-годишен и с актива от само една европейска титла, спечелена месеци преди игрите. Там поднася голямата изненада като печели епичната битка с големия фаворит на домакините от СССР Олександър Первий и другия много силен българин по това време - Неделчо Колев. Нашият юнак поваля големия руски богатир и записва една от най-красивите победи в олимпийската ни история. Медиите веднага извеждат заглавия: „Златев направи Первий - Вторий“.

Златев е едва 20-годишен когато ликува на олимпийския връх в Москва 1980, но след този триумф в продължение на 12 години съдбата злощастно го лишава от възможността да спечели още 3 поредни титли: заради бойкота на Лос Анжелис 1984, после поради върнатият щанги тим от Сеул 1988 и най-накрая заради внезапна висока температура в деня на контролното за определяне състава за Барселона 1992.

Междувременно Златев печели 3 световни и 5 европейски титли, а във витрината си подрежда общо 15 медала от големи първенства. Това са отличия само в двубоите, а общо с тези движенията медалите са над 40… Девет години е капитан на националния отбор. Завърша спортната си кариера като играещ треньор в Германия.

Други три важни факта в живота на Златев: никога не е имал проблеми с допинг, няма и „нула“ на нито едно официално състезание, нещо рядко срещано за щангист от световна класа със стотици участия. И още – няма нито една контузия в състезателната си кариера. И до днес всяка сутрин поддържа форма с щангата в спортната зала.

Асен Златев - един исполин с поглед на боец и желязна воля на непобедим шампион.

Българска федерация по вдигане на тежести честити юбилея на Асен Златев и му желае много здраве, сила и успехи.

Още Вдигане на тежести

Антон Коджабашев: Новините за протести са спекулативни
09:22, 01.07.2024
Чете се за: 02:02 мин.
Божидар Андреев записа нула в изтласкването в по-горната категория на Държавното първенство по вдигане на тежести
17:12, 29.06.2024
Чете се за: 03:17 мин.
Карлос Насар спечели три златни медала на Държавното първенство по вдигане на тежести
17:50, 28.06.2024
Чете се за: 02:15 мин.
Легенди на щангите откриха държавното лично първенство по вдигане на тежести в Русе
14:46, 26.06.2024
Чете се за: 02:52 мин.
Симеон Масков и Лукас Луков също спечелиха медали на еврошампионата по вдигане на тежести за кадети
17:12, 23.06.2024
София Гарсия Стефанова извоюва 18-ия медал за България на ЕП по вдигане на тежести за кадети в Солун
10:07, 22.06.2024
Чете се за: 01:27 мин.
Русе приема държавното лично първенство по вдигане на тежести
16:05, 21.06.2024
Чете се за: 01:50 мин.
Мария Александра Арнаудова спечели второ злато за България на ЕП по вдигане на тежести за кадети и кадетки
22:31, 19.06.2024
Бояна Костадинова спечели бронз на европейското първенство по вдигане на тежести за кадети и кадетки в Солун
17:13, 19.06.2024
Чете се за: 02:10 мин.
Нови три златни медала за България от еврошампионата по вдигане на тежести за кадети
22:30, 18.06.2024
Чете се за: 01:25 мин.