ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Бюджет 2025: Скандали в парламента за приходите и разходите на държавата

Чете се за: 06:52 мин.
У нас

От МЕЧ предлагат НС да даде мандат на МС за одържавяване на "Лукойл"

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БТА
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Скандали в парламента за разходите на държавата. От ПП-ДБ обвиниха финансовия министър Теменужка Петкова, че неправилно е изчислила дефицита за януари и прогнозата за дефецит през първото тримесечие. Призоваха тя да се яви на бюджетна комисия, за да бъде поправена грешката. Бойко Борисов контрира с аргумента, че дупката в хазната е 18 млрд. лева и сега правителството и новото мнозинство трябва да се чудят от къде да я запълнят. Появи се и предложение от МЕЧ, НС да даде мандат на МС за одържавяване на "Лукойл". Лидерът на "ДПС - Ново начало" подкрепи идеята. Имаше и спор за цените на горивата.

      Изчисленията на финансовия министър Теменужка Петкова за дефицита са неточни, обявиха от ПП-ДБ.

      Мартин Димитров - ПП-ДБ: "Страшен хаос с данните за бюджета, които Теменужка Петкова представя пред обществото. За да покаже един фалшив голям дефицит, данните за приходите за януари са около милиард по-малко от миналата година. Затова Петкова да дойде на бюджетна комисия и да каже тези неверни данни как ги е получила. Обезпокоително е, че на срещата на управляващата коалиция не са се ангажирали с 3% дефицит. Продължават ли да саботират еврозоната."

      Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов не се съгласи с критиките и обвини ПП-ДБ за настоящата ситуация с парите на държавата:

      "Огромна дупка от 18 млрд. Огромна дупка. Именно сега ние трябва да се опитаме да я запълним. В същото време в този изнеревен народ всяко пипане на социалните плащания би било катастрофа за правителството. Защото той бе лъган 4 години, че България работи повече, изкарва повече и затова получават по-високи пенсии и заплати. Сиреч ние сме принудени да продължим тази политика. 3 процента дефицит не могат да отпаднат, защото има закон, който задължава правителството да вкара на 3% бюджета. Преди 4 години ГЕРБ вкара България в Европейския банков съюз - най-голямата организация и в чакалнята на еврозоната. Саботажът дойде от ПП-та и Асен Василев. Защо не ни вкараха в еврозоната та да не саботираме сега, а надуха инфлацията, надуха дълговете и направиха всичко, което към днешна дата ме питате как ще го решим."

      Думите му провокираха Кирил Петков:

      "Колкото и да повтаря 18 млрд., г-н Борисов, служебният кабинет вкара дефицит с 3%, БВП на България е 200 млрд. като умножите 3% по 200 млрд., г-н Борисов, не е 18, а е 6. Така, че хайде спрем с тези лъжи."

      Стана ясно, че Борисов е поел ангажимент към ресторантьорите:

      "Между първо и второ четене аз съм поел ангажимент като председател на ГЕРБ да остане 9 процента както беше и ще настояваме за това (данъка за ресторантьорите). Има групи от хора, които през тези 4 години на хаос изтърпяха много."

      В спора беше намесена и цената на горивата.

      Бойко Борисов, председател на ГЕРБ: "Проверките ни показаха, че всеки ден ПП-ДБ крадяха от доходите на българите от доходите с по 1 лев от бензина и нафтата. Милиарди, много милиарди и българите като този пример с жабата, която в една тенждера и бавно се загрява, не усеща какво става. Българите са обеднели с близо 10 млрд., защото всеки, който е карал кола като вас, всеки ден на всеки литър е внасял по 1 литър за "Лукойл".

      Кирил Петков - ПП-ДБ: "И бензинът, и дизелът са се качили през януари със 7 и 8 ст. средно, което означава, че лъжите почват да се разобличават, това беше лъжата за левчето на Делян. Ето правителството на ГЕРБ дойде и цената се качи с 8 стотинки."

      Според МЕЧ проблемите с липсата на пари в бюджета ще се решат само след като държавата развали концесиите и си върне стратегическите обекти, дадени на частни компании.

      Радостин Василев - председател на МЕЧ: "МЕЧ предлага одържавяване на "Лукойл", на рафинерията и на свързаната инфраструктурна мрежа бензиностанциите. Каква е целта. Целта е България да си върне владението върху стратегически обект от националната сигурност. Целта е българската държава да получава няколко милиарда лева годишно и да не се чудим как да скалъпим бюджет с дефицит от 3%."

      ДПС-НН подкрепи идеята. Делян Пеевски предупреди за подготвена провокация от Кремъл:

      "Лукойл" излиза в планов ремонт, ще се спре за няколко месеца. Ще видим дали ще има горива за пазара. Тука държавата трябва да се намеси, да провери има ли достатъчно запаси - какво се случва. Това не е ли провокация пак от Русия към нас да спрат "Лукойл" преди да го продадат на някой. Надявам се не на поставено лице. Най-правилното настина е в момента държавата да се включи, да купи "Лукойл" при условие, че има златна акция, има решение на парламента, че тя е разрешение при купувач. Около 3 млрд. струва. 20% съфинансиране за банките, държавно гарантиран заем, веднага го взимаме, който за няколко години се изплаща при тези печалби."

      От ПП-ДБ съзряха лични интереси зад една такава сделка.

      Николай Денков - ПП-ДБ: "Представете си как вадим 3 млрд. лева въпреки всички приказки за дупка в бюджета от вашите и от нашите джобове, след което закупуваме "Лукойл", за да попадне в ръцете на Пеевски, а може би и на един министър на енергетиката, който има семеен бизнес под бранда "Лукойл".

      снимки: БТА

      Утре парламентът ще изслуша премиера Росен Желязков, министъра на енергетиката Жечо Станков и министъра на икономиката Петър Дилов за състоянието на рафинерията.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?