НОВИНИ

Бюджет 2025: Скандали в парламента за приходите и разходите на държавата

От МЕЧ предлагат НС да даде мандат на МС за одържавяване на "Лукойл"

Николай Минков
от Николай Минков
18:00, 29.01.2025
Чете се за: 06:52 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БТА
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Скандали в парламента за разходите на държавата. От ПП-ДБ обвиниха финансовия министър Теменужка Петкова, че неправилно е изчислила дефицита за януари и прогнозата за дефецит през първото тримесечие. Призоваха тя да се яви на бюджетна комисия, за да бъде поправена грешката. Бойко Борисов контрира с аргумента, че дупката в хазната е 18 млрд. лева и сега правителството и новото мнозинство трябва да се чудят от къде да я запълнят. Появи се и предложение от МЕЧ, НС да даде мандат на МС за одържавяване на "Лукойл". Лидерът на "ДПС - Ново начало" подкрепи идеята. Имаше и спор за цените на горивата.

      Изчисленията на финансовия министър Теменужка Петкова за дефицита са неточни, обявиха от ПП-ДБ.

      Мартин Димитров - ПП-ДБ: "Страшен хаос с данните за бюджета, които Теменужка Петкова представя пред обществото. За да покаже един фалшив голям дефицит, данните за приходите за януари са около милиард по-малко от миналата година. Затова Петкова да дойде на бюджетна комисия и да каже тези неверни данни как ги е получила. Обезпокоително е, че на срещата на управляващата коалиция не са се ангажирали с 3% дефицит. Продължават ли да саботират еврозоната."

      Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов не се съгласи с критиките и обвини ПП-ДБ за настоящата ситуация с парите на държавата:

      "Огромна дупка от 18 млрд. Огромна дупка. Именно сега ние трябва да се опитаме да я запълним. В същото време в този изнеревен народ всяко пипане на социалните плащания би било катастрофа за правителството. Защото той бе лъган 4 години, че България работи повече, изкарва повече и затова получават по-високи пенсии и заплати. Сиреч ние сме принудени да продължим тази политика. 3 процента дефицит не могат да отпаднат, защото има закон, който задължава правителството да вкара на 3% бюджета. Преди 4 години ГЕРБ вкара България в Европейския банков съюз - най-голямата организация и в чакалнята на еврозоната. Саботажът дойде от ПП-та и Асен Василев. Защо не ни вкараха в еврозоната та да не саботираме сега, а надуха инфлацията, надуха дълговете и направиха всичко, което към днешна дата ме питате как ще го решим."

      Думите му провокираха Кирил Петков:

      "Колкото и да повтаря 18 млрд., г-н Борисов, служебният кабинет вкара дефицит с 3%, БВП на България е 200 млрд. като умножите 3% по 200 млрд., г-н Борисов, не е 18, а е 6. Така, че хайде спрем с тези лъжи."

      Стана ясно, че Борисов е поел ангажимент към ресторантьорите:

      "Между първо и второ четене аз съм поел ангажимент като председател на ГЕРБ да остане 9 процента както беше и ще настояваме за това (данъка за ресторантьорите). Има групи от хора, които през тези 4 години на хаос изтърпяха много."

      В спора беше намесена и цената на горивата.

      Бойко Борисов, председател на ГЕРБ: "Проверките ни показаха, че всеки ден ПП-ДБ крадяха от доходите на българите от доходите с по 1 лев от бензина и нафтата. Милиарди, много милиарди и българите като този пример с жабата, която в една тенждера и бавно се загрява, не усеща какво става. Българите са обеднели с близо 10 млрд., защото всеки, който е карал кола като вас, всеки ден на всеки литър е внасял по 1 литър за "Лукойл".

      Кирил Петков - ПП-ДБ: "И бензинът, и дизелът са се качили през януари със 7 и 8 ст. средно, което означава, че лъжите почват да се разобличават, това беше лъжата за левчето на Делян. Ето правителството на ГЕРБ дойде и цената се качи с 8 стотинки."

      Според МЕЧ проблемите с липсата на пари в бюджета ще се решат само след като държавата развали концесиите и си върне стратегическите обекти, дадени на частни компании.

      Радостин Василев - председател на МЕЧ: "МЕЧ предлага одържавяване на "Лукойл", на рафинерията и на свързаната инфраструктурна мрежа бензиностанциите. Каква е целта. Целта е България да си върне владението върху стратегически обект от националната сигурност. Целта е българската държава да получава няколко милиарда лева годишно и да не се чудим как да скалъпим бюджет с дефицит от 3%."

      ДПС-НН подкрепи идеята. Делян Пеевски предупреди за подготвена провокация от Кремъл:

      "Лукойл" излиза в планов ремонт, ще се спре за няколко месеца. Ще видим дали ще има горива за пазара. Тука държавата трябва да се намеси, да провери има ли достатъчно запаси - какво се случва. Това не е ли провокация пак от Русия към нас да спрат "Лукойл" преди да го продадат на някой. Надявам се не на поставено лице. Най-правилното настина е в момента държавата да се включи, да купи "Лукойл" при условие, че има златна акция, има решение на парламента, че тя е разрешение при купувач. Около 3 млрд. струва. 20% съфинансиране за банките, държавно гарантиран заем, веднага го взимаме, който за няколко години се изплаща при тези печалби."

      От ПП-ДБ съзряха лични интереси зад една такава сделка.

      Николай Денков - ПП-ДБ: "Представете си как вадим 3 млрд. лева въпреки всички приказки за дупка в бюджета от вашите и от нашите джобове, след което закупуваме "Лукойл", за да попадне в ръцете на Пеевски, а може би и на един министър на енергетиката, който има семеен бизнес под бранда "Лукойл".

      снимки: БТА

      Утре парламентът ще изслуша премиера Росен Желязков, министъра на енергетиката Жечо Станков и министъра на икономиката Петър Дилов за състоянието на рафинерията.

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube
      Вече може да ни гледате и в TikTok
      Намерете ни в Google News

      Свали приложението BNТ News
      google play badge
      Свали приложението BNТ News
      app store badge
      Топ 24
      Най-четени
      Българките останаха извън първите 60 на европейското първенство по биатлон
      Българките останаха извън първите 60 на европейското първенство по биатлон
      Антоанета Костадинова със златен медал на пистолет на държавното първенство по спортна стрелба
      Антоанета Костадинова със златен медал на пистолет на държавното първенство по спортна стрелба