Американският град приема Игрите през 1932 и 1984 година. Третото домакинство на Лос Анджелис е през 2028-а.
Градът на Ангелите - вторият по население град в САЩ два пъти приема олимпийски игри.
Лос Анджелис е домакин през 1932 и 1984 година. Това ще се случи отново, за трети път през 2028-а.
Олимпийските игри Лос Анджелис 1932
За игрите на Х-та олимпиада през 1932 Лос Анджелис е единственият кандидат за домакин. Голямата Депресия и огромните разстояния са пречка пред много делегации и атлети да участват.
За първи път в историята е построено олимпийско село - на Болдуин Хилс, където са настанени мъжете. За жените са отредени хотелски условия. За първи път на летни игри за медалистите има почетна стълбичка. И още един дебют - за първия олимпийски талисман - това е шотландският териер Смоки.
Жените все още не участват наравно с мъжете, след като в атлетиката съществуват ограничения - състезателка може да се включи в до три дисциплини - иначе 21-годишната американка Бейб Дидриксън би покорила света, но остава само с титлите на копие и 80 метра хърдели. Участва и в скока на височина, но в допълнителното надскачане за златото на висок скок, техниката й е сметната за некоректна, и тя е класирана на второ място, независимо че и до този момент е използвала същата техника. След игрите, тя се концентрира изцяло в заниманията си с голф, за да стане най-успешната състезателка в този спорт.
Изключителният финландец Пааво Нурми не е допуснат до участие, обявен от МОК за професионалист, след като е получил възнаграждение за тур в Германия.
Полякинята Станислава Валашиевич печели в спринта на 100 метра, като триумфира в същата дисциплина 4 години по-късно. След смъртта й през 80-те става ясно, че тя е интерсексуална - факт, който не би й позволил да участва в тези състезания според днешните критерии. Най-успешните спортисти на игрите . с по 3 титли са Италианският гимнастик Ромео Нери и американската плувкиня Хелън Мадисън.
България не изпраща атлетическа делегация в Лос Анджелис, но две български имена фигурират в олимпийските регистри - на художника Георги Каракашев и скулптора Кирил Шиваров - автор на статуята на братята Евлоги и Христо Георгиеви на входа на Софийския Университет. Двамата са участвали с техни произведения в така наречената културна олимпиада.
Олимпийските игри Лос Анджелис 1984
52 години по-късно - през 1984-та летните игри се завръщат в САЩ, отново в Лос Анджелис. След бойкотираната от Западния свят Московска олимпиада, Изтокът отвръща със същото - през май Съветският съюз обявява, че няма да участва на игрите поради опасения за сигурността на своите спортисти. Солидарни към решението са ГДР, Куба, Унгария, България - общо 14 държави. Единствено Румъния и Югославия дръзват да не се съобразят и изпращат свои делегации, посрещнати с бурни аплодисменти по време на церемонията по откриването. Отсъствието се отразява забележимо в качеството на постиженията в спортове като лека атлетика, вдигане на тежести, бокс, борба, гимнастика.
Това са първите игри, организирани по бизнес модел и отчитат печалба от 220 млн. долара (активно салдо) Въпреки острите възражения от някои членове този подход остава водещ заа всички следващи организатори, както и за самия МОК. Композиторът Джон Уилямс печели по-късно Грами за музикалната тема на игрите. “Фанфарите” на Уилямс са една от най-разпознаваемите олимпийски теми в историята.
Американската телевизия фокусира излъчванията си върху своите спортисти, което провокира британския шампион в десетобоя Дейли Томпсън да излезе на закриването с фланелка с надпис отпред “Благодаря, Америка, за страхотните игри”, а на гърба “Но ..какво ще кажете за ТВ предаване?”
Една от големите звезда на игрите е атлетът Карл Люис, който изравнява постижението на Джеси Оуенс от 1936 година, печелейки 4 златни медала. Интересното е, че заради лошия му публичен образ, голямата любов на публиката не се насочва към него, а към гимнастичката Мери Лу Ретън, която носи на САЩ първа титла в многобоя от турнира по спортна гимнастика. Мароканката Навал Ел Мутавакел става първата жена-мюсюлманка с олимпийска титла - в бягането на 400 метра с препятствия. Най-успешният спортист на игрите е румънската гимнастичка Екатерина Сабо, която има четири златни и едно сребърно отличие.
Вижте материала от поредицата "Истории от Оилмпийските игри" във видеото!