Относително спокойна нощ в Истанбул - протестни шествия почти нямаше, защото полицията арестува повечето участници.
В знак на солидарност с демонстрантите жителите на Истанбул излязоха по прозорците с тенджери и черпаци. Шумът съпътстваше шествията в подкрепа на арестувания и отстранен от длъжност кмет на Истанбул - Екрем Имамоглу. Той вече е официално обявен за кандидат на Народнорепубликанската партия за президент на изборите през 2028 г.
Адвокати и протестиращи се събраха пред централата на медийния регулатор в Анкара, за да изразят недоволството си от решението да бъдат глобени 4 канала заради отразяването на демонстрациите. Според опозицията целта е гласът ѝ да бъде заглушен, а онези, които отразяват протестите - сплашени.
От Истанбул предават специалните пратеници на БНТ Джанан Дурал и операторът Иван Ставрев.
Преди минути от пресслужбата на турския президент Реджеп Ердоган разпространиха съобщение, в което обясниха, че вчерашният арест и последвало експулсиране на кореспондента на Би Би Си Марк Лорън е било, защото той не си е бил извадил необходимата журналистическа акредитация. Този случай, както и арестът на други над 10 журналисти предизвика бурни реакции както в Турция, така и по света.
А иначе относително спокойно се събужда днес Истанбул, но нощта далеч не беше лишена от напрежение. След като полицията обгради протестиращите снощи и ги накара да се разпръснат, част от тях все пак се опитаха да се съберат в квартал "Нишан Ташъ", но до голямо струпване на хора така и не се стигна. Малка демонстрация имаше и в азиатската част на страната, но отново без особено напрежение.
Тази сутрин беше арестуван и един от адвокатите на истанбулския кмет Екрем Имамоглу. Според лидера на Народнорепубликанската партия той е задържан "по напълно скалъпени обвинения". Протестиращите се страхуват за правата си и казват, че не знаят в кой момент ще бъдат арестувани, но са категорични, че няма да се откажат от това да продължават да излизат всяка нощ по улиците на Истанбул, защото тук не става дума само за ареста на кмета им, а за демокрацията, която те смятат, че им се отнема.
"Никой не искаше да се стига до това. Никой не трябва да се чувства нито прекалено силен, нито прекалено слаб. А тук се случи точно това. Политически разногласия има на много места - и вие в България си имате. Проблемът при нас е, че президентът Ердоган се чувстваше ето тук горе и искаше другите да са долу, а после се появи Екрем Имамоглу и стана ясно, че и други могат да бъдат големи и силни", коментира Кемал, жител на Истанбул.
"Опитахме се да се съберем да протестираме, но полицията вече беше там и обгради хората и ги притисна в центъра. Тези, които не успяха да избягат, бяха арестувани. Накараха ни още докато слизахме от метрото да си свалим маските. Ситуацията е апокалиптична. Протестът приключи, защото полицията вече стоеше и чакаше. Бяха се подготвили за това, което последва", каза Бурак, протестиращ.
"БНТ, Джанан Дурал: Само за кмета ли става дума или нещо много по-голямо?- Разбира се, че е нещо много по-голямо. Аз не съм тук, за да защитавам, който и да е политик. Не ме интересува дали кметът е корумпиран или не, но просто не вярвам тези обвинения, които са му повдигнати. Не се страхувам и ще продължавам да идвам да протестирам, дори да арестуват и да стрелят по хората", категоричен е Селим, протестиращ.
"Европа и лидерите ѝ мълчат, а тук става дума за нещо много по-голямо от това един кмет да е арестуван. Това се случва и в толкова много други общини. И навсякъде арестуват и студенти, които просто се борят за правата си - а тук се нарушават толкова много човешки права. Приятелката ми е от Швейцария - преди три дни на Сарачхане ни биха, напръскаха ни със сълзотворен газ, обгазиха ме от по-малко от 5 метра и то няколко пъти - избягах и се скрих в един хотел. Тук се случват толкова много нередности и е време Европа да вземе отношение", заяви Бурак, протестиращ.
Мнозина в Турция критикуват относителната липса на реакции от страна на европейските и световни лидери. Според анализатори причината е очевидна - Турция е ключов икономически партньор, ключов член на НАТО и това най-вероятно е в основата на относително умерените критики, които отговорът на правителството на Ердоган на протестиращите има.
Вчера френският президент Еманюел Макрон беше първият европейски лидер, който открито критикува "потъпкването на правото на изразяване и правата на хората в Турция". Първа реакция има и от Вашингтон - след среща с турския външен министър Хакан Фидан държавният секретар на САЩ Марко Рубио каза, че е загрижен от случващото се в Истанбул, Анкара и други турски градове.
Вижте прякото включване на Джанан Дурал