христо христов отново беше определен спортист годината варна
18:34, 19.12.2023
Чете се за: 03:45 мин.
Вдигане на тежести

Състезателят по вдигане на тежести Христо Христов беше определен за спортист №1 на Варна за 2023 година в традиционната анкета, която се организира от Община Варна и в нея гласуват от местните спортни журналисти. Щангистът на СК "Титан" Христов печели наградата за втори пореден и общо четвърти път.

През настоящата година Христов спечели сребърен медал в изхвърлянето в категория до 109 кг по време на световното първенство по вдигане на тежести в Рияд, Саудитска Арабия. В крайното класиране в двубоя варненецът, който е с личен треньор Живко Николов, се нареди 4-и.

Подгласници на Христов в класацията през тази година станаха Александра Вачкова (плуване) и Богомил Костов (карате киокушин), а в топ 10 място намериха още още Божидар Златанов (спортна гимнастика), Кирил Ушанли (спортна стрелба), Калина Христова (тенис на маса), Максим Стойков (културизъм), Мария Йовкова (тенис на маса), Пьотр Нестеров (тенис) и Тея Николова (плуване).

Състезателката по карате киокушин Зорница Костова получи специален приз заради късното европейско първенство и титлата, която спечели.

За най-добър отбор в колективните спортове за 2023-а година беше определен ПФК Черно море, който в момента е лидер в родната Първа лига и за пръв в историята си ще зимува на върха в подреждането.

За №1 при отборите в индивидуалните спортове беше избран ПСК Черно море, който стана плувен шампион на България за осма поредна година.

Наградата "Младо дарование" получи националката по художествена гимнастика Елвира Краснобаева, която е от клуб "Грация", след като спечели златен медал във финала на топка и отборно от световното първенство за девойки в Клуж-Напока, Румъния.

В класацията Краснобаева изпревари Адриана Петкова (ветроходство), Александра Николова (вдигане на тежести), Александър Костадинов (фехтовка), Андреа Иванова (художествена гимнастика), Виктор Ненков (кикбокс), Дилян Чернополски (лека атлетика), Димитър Карбов (карате киокушин), Иван Николов (борба класически стил), Ива Иванова (тенис), Иван Иванов (тенис), Иво Деянов (бокс), Красимира Иванова (художествена гимнастика), Мирослав Шмидт (тенис на маса), Моника Панайотова (спортна стрелба), Натали Костова (лека атлетика), Николета Илиева (плуване), Христина Тодорова (лека атлетика) и Християн Касабов (лека атлетика).

Наградата за ветерани получиха Жана Кръстева (балканска шампионка по лека атлетика) и Пламен Дойчев (балкански шампион на троен скок), а за спортист №1 с увреждания беше награден Ваньо Биячев (канадска борба).

За първи път в историята на конкурса: Мис Франция е с къса коса