НОВИНИ

И в Пловдив дишат с пълни гърди фини прахови частици, взимат ли се мерки?

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка:
      bnt avatar logo
      от БНТ , Репортер: Антоанета Андреева
      06:51, 30.01.2025
      Чете се за: 03:07 мин.
      У нас
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      От началото на годината досега 16 дни пловдивчани са дишали замърсен въздух. Това са отчели двете измервателни станции в града. За да се справят с проблема, от общината обмислят въвеждането на редица екологични мерки, сред които зона с ниски емисии. А над 3000 домакинства вече са заменили печките си с твърдо гориво с екологични уреди.

      По официални данни почти всеки ден от новата година пловдивчани са дишали мръсен въздух. От местната власт отчитат, че основният източник на замърсяване в града идва от бита, а най-големият генератор на вредни емисии е отоплението на твърдо гориво.

      Иван Стоянов, заместник-кмет на Пловдив: "От началото на годината имаме 14 превишения станцията, която измерва на парк Каменица и 15 превишения на станцията в Тракия".

      За последните 5 години, по общинска програма, 3160 домакинства са заменили печките си на дърва с екологични климатици. Вече е стартирала и втората фаза на проекта.

      Василка Чопкова, директор Дирекция "Опазване на околната среда" – община Пловдив: "Има интерес. Започнахме прием в началото на септември и до момента имаме подадени заявления".

      В борбата с мръсния въздух до 2028 година общината възнамерява да въведе зона с ниски емисии – за автомобилен трафик и за битово отопление.

      Иван Стоянов, заместник-кмет на Пловдив: "Мерките, които ежедневно ги изпълняваме, са машинно метене, машинно миене, неизползване на пясък при зимни условия".

      Според адвокат Димитър Площаков, който води дело срещу държавата заради мръсния въздух, мерките на общината не са достатъчни.

      адвокат Димитър Площаков: "Адекватно управление на автомобилния трафик, въвеждане на екологичен градски транспорт, упражняване на ефективен контрол върху строителните фирми. Това са истинските мерки, които община Пловдив трябва да предприеме, но тя очевидно не е компетентна да го направи".

      Юристът вижда огромен проблем с постоянните улични ремонти, унищожаването на парковите зони и лошата инфраструктура.

      адвокат Димитър Площаков: "В непосредствена близост сме до училище, в което учат около 1000 деца, по-надолу има детска градина. Явно община Пловдив иска младите пловдивчани от млада възраст да се приспособят към условията на живот в града, да дишат с пълни гърди фините прахови частици".

      Адвокатът настоява и за изграждане на допълни автоматични измервателни станции за мониторинг на атмосферния въздух освен настоящите две.

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube
      Вече може да ни гледате и в TikTok
      Намерете ни в Google News

      Свали приложението BNТ News
      google play badge
      Свали приложението BNТ News
      app store badge
      Топ 24
      Най-четени
      Грипна епидемия и в Перник, учениците ще учат дистанционно
      Грипна епидемия и в Перник, учениците ще учат дистанционно
      Противоконституционна ли е "Алтернатива за Германия"?
      Противоконституционна ли е "Алтернатива за Германия"?