ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Почина известният актьор Вал Килмър
Чете се за: 00:27 мин.
НА ЖИВО: Депутатите обсъждат вота на недоверие срещу...
Чете се за: 01:05 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Какво се случи със социалните мрежи през 2021-а

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      3 милиарда 780 милиона – толкова са потребителите на социалните платформи през 2021 година, по данни на германска социологическа компания. Това е с 5% повече в сравнение с миналата година.

      Хората, които използват Фейсбук, Туитър, УотсАп, Инстаграм, стават все повече, а те от своя страна се опитват да направят социалните медии едно по-сигурно и по-добро място. Какво се случва когато комуникационен гигант се срине, при това за часове, а след това си смени името, и пенсионират ли се основателите на социалните мрежи - отговорите от Теодора Гатева.

      "Фейсбук, Инстаграм, Уотсап и Месинджър се връщат онлайн. Съжалявам за прекъсването днес - знам колко много разчитате на нашите услуги, за да бъдете в контакт хората, за които Ви е грижа", пише Марк Зукърбърг в Туитър на 4 октомври.

      Така Марк Зукърбърг се извини за шестчасовото прекъсване на Фейсбук и приложенията му заради технически проблем. Това беше официалният туит в началото на срива:

      "Здравейте буквално на всички"

      Фейсбук апокалипсисът струва на Марк Зукърбърг около 6 милиарда долара. Самият той се оказа в окото на перфектната буря. Няколко дни по-рано бившата служителка на Фейсбук Франсис Хаугън обвини социалната мрежа в насаждане нa разделение и подкопаване на демокрацията. Обяви я и за вредна за децата. Те избират „печалбата пред безопасността“, заяви още Хаугън.

      „Вярвам, че когато някой знае, че съществува вреда, че причинява тази вреда, той е длъжен да реагира“, каза тогава Франсис Хаугън, бивш служител на Фейсбук.

      Зукърбърг отвърна в писмо до служителите на Фейсбук, че е представена „фалшива картина“ на компанията. А дни след срива на социалната мрежа Фейсбук стана Мета.

      „От сега нататък ще бъде първо Метавселена, а не първо Фейсбук. Това означава, че с течение на времето няма да е необходимо да използвате Фейсбук, за да имате достъп до нашите услуги”, каза Марк Зукърбърг.

      Целта е да се покаже, че социалната мрежа, която през последните години носи повече негативи, е само част от портфолиото на IT гиганта, който притежава приложения като Уотсап и Инстаграм. Мнозина заподозряха пиарско решение за подобряване имиджа на компанията.

      „Аз обичам туитър“, написа съоснователят на Туитър Джак Дорси, ден преди да подаде оставка като изпълнителен директор на компанията.

      През последните години и Туитър се сблъска с редица проблеми - ĸoлeбaниeтo си да цензурира пoтpeбитeли, и особено пpoтивopeчиви обществени личности, недостатъчната борба с дезинформацията и езика на омразата. Към това се прибавят и слабите икономически показатели на Туитър.

      От години се настоява за регулации по отношение на съдържанието на социалните медии и вероятно моментът наближава все повече. А сривът показа на мнозина колко пристрастени са към онлайн живота си и, че понякога няма нищо по-хубаво от това да поговориш с някого - по телефон или... на живо.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?