НОВИНИ

Кой превърна района около къмпинг "Градина" в сметище?

Какво установи екоинспекцията

bnt avatar logo
от БНТ
14:14, 14.01.2024
Чете се за: 03:35 мин.
У нас
Слушай новината

Множество строителни отпадъци и земна маса са изхвърлени в района на къмпинг "Градина" между Черноморец и Созопол.

В южната му част, в близост до началото на напоителния канал, от няколко дни пространството е превърнато в сметище. Екоинспекцията в Бургас е извършила проверка на място. Какво е установено?

На 6 януари регионалната екоинспекция в Бургас получава сигнал за изхвърлени голямо количество насипани земни маси в района на къмпинг "Градина".

"Не за първи път се получава сигнал за наличие на такива земни маси. Установихме на място, че е разширен участъкът, написахме протокол за установяване на това нарушение, защото мястото е защитена зона - местообитание от воден характер на същия този терен. Щети няма, но не е разрешено върху този тип местообитание да се извършват такъв тип насипни дейности. Още повече, че не са съгласувани с нас", заяви Павел Маринов, директор на РИОСВ-Бургас.

Поземлените имоти попадат в защитена зона по Закона за биологичното разнообразие Натура 2000. Част от тях са държавна, а други общинска собственост. Намират се на около 200 метра от плажната ивица.

"Когато нашите хора ходиха там нямаше нито хора, нито техника, но си личаха гуми може би на багер, който е разстилал земната маса", допълни Павел Маринов.

Освен купчини земна маса районът около къмпинг "Градина" е превърнат в незаконно сметище, тъй като на място има множество строителни отпадъци, гуми и боклуци от бита.

"Това е отскоро. Не е отдавна. Ама не съм виждал никой. Те минават по стария път, ама от тези дървета нищо не се вижда", коментира Илия.

От екоинспекцията в Бургас са уведомили Областната управа и Община Созопол по случая. Кметът Тихомир Янакиев заяви, че е изпратил служители на място, които да извършат проверка.

В случай на незаконни дейности ще бъдат наложени санкции. От Областната управа допълниха, че сигналът е изпратен и до земеделското министерство.

"Посочен ни е държавният имот. При наша проверка той се оказва, че е в управление на Министерството на земеделието, което всъщност също са сигнализирали. Съответно сме върнали обратно указания на РИОСВ. Там правят всичко възможно да установят нарушителя, ако трябва с помощта на МВР и да наложат съответните глоби. Предполагам, че в следващата седмица заедно с Община Созопол и ние ще направим една проверка на място", каза още Пламен Янев, областен управител на Бургас.

Ако нарушителят бъде установен, законът предвижда глоба до 5000 лева.

Вижте още в репортажа на Елеана Цанова.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
След пожара в завода за боклук в София: Какви рискове крие изхвърлянето на опасни отпадъци
След пожара в завода за боклук в София: Какви рискове крие изхвърлянето на опасни отпадъци
Коклюшът се завръща в Европа
Коклюшът се завръща в Европа