Те показаха традициите за Сирни Заговезни
This is a modal window.
За първи път кукери от Ивайловград показаха традициите на Сирни Заговезни пред децата от българското неделно училище в Одрин. Общността отдаде почит и на основателя на училището – отец Александър Чакърък, който почина преди две години.
В неделното училище към българската църква "Свети Георги" в Одрин учат деца от семейства на изселници. Кукерите от Ивайловград пък са наследници на преселници от Мала Азия. Затова техният обичай е специфичен, а ритуалът се предвожда от бей.
Стефан Русев – кукерска група от кв. "Лъджа", Ивайловград: "Когато Беят благослява, кукерите скачат, колкото по-надалече се чуват чановете, толкова по-далече да бяга злото, хорото също се играе наляво напук на дявола".
Гостите разказаха на децата символиката на празника и разкриха, че направата на костюмите им може да отнеме цяла година. Повечето от учениците за първи път видяха кукери.
Бихтишен Мутлу – ръководител на българското неделно училище в Одрин: "Много са развълнувани, много им хареса. Това е голяма мотивация за тях да учат български език".
Берра – ученичка: "Аз съм Берра, ученичка от втори клас. Уча в българско неделно училище "Отец Александър Чакарък".
Кадрие: "От Одрин съм, майка й на Берра, родителя, и за пръв път в такова празненство се намираме. Искаме и нашите деца да научат тези традиции".
Присъстващите отдадоха почит и на основателя на училището - отец Александър Чакърък.
Радослава Кафеджийка – генерален консул на Република България в Одрин, Република Турция: "Той казваше, че докато има деца, които играят тук в двора на църквата и деца, които в класните стаи четат и пишат на български език дните ни са осмислени и не са напразни".
Миналата година български кукери гостуваха и в Истанбул.