НОВИНИ

МВФ: Има опасност от глобална рецесия през 2023 г., България е със забавен растеж

мвф опасност глобална рецесия 2023 българия забавен растеж
Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ , Източник: БГНЕС
21:12, 11.10.2022
Чете се за: 04:02 мин.
По света
Слушай новината

Рязкото затягане на финансовите условия на фона на високата инфлация може да доведе до рецесия в световната икономика през 2023 г., се казва в публикувания днес доклад "Световни икономически перспективи" на Международния валутен фонд (МВФ).

От документа става ясно, че организацията увеличава прогнозата си за икономическия растеж на България през тази година. За 2023 г. обаче МВФ значително намалява очакванията си за ръста на българския брутен вътрешен продукт (БВП).

МВФ прогнозира, че БВП на България ще забави растежа си до 3,9% от 4,2% през 2021 г. Предишната прогноза предвиждаше забавяне на икономическия растеж до 3,2%. За 2023 г. очакванията са българската икономика да се забави до 3%.

Според публикуваните данни се увеличават и очакванията за инфлацията през тази и следващата година, както и за ръста на безработица. Според МВФ, тази година инфлацията в България ще се ускори по-бързо от очакваното - до 12,4% в сравнение с 11%, заложени в предишната прогноза. През 2023 г. се очаква ръстът на потребителските цени да се забави до 5,2%.

Настоящата прогноза предвижда малко по-силен ръст на безработицата в България – до 5,1% през тази година и 4,7% през 2023 г. в сравнение със, съответно, 4,9% и 4,6% в предишната прогноза.

Опасенията от рецесия нараснаха в средата на тази година, тъй като централните банки по света категорично показаха решимостта си да се борят с рекордно високата инфлация, се казва в Доклада на МВФ за глобалната финансова стабилност.

В него се отбелязва, че всеки път, когато Федералният резерв на САЩ е повишавал лихвения процент по федералните фондове близо до или над мерките за неутралния номинален лихвен процент, американската икономика скоро след това е навлизала в рецесия, с изключение на цикъла на затягане през 1994 г., когато около този период инфлацията не е била прекомерно висока.

"Глобалната среда е нестабилна с буреносни облаци на хоризонта. Инфлацията сега е на многогодишни върхове и е широко разпространена в различните държави. Икономическите перспективи в много държави продължават да се влошават. В същото време геополитическите рискове продължават да съществуват", се казва в документа. "Цените на активите бяха разпродадени поради нарастващите опасения от рецесия на фона на недостига на природен газ и повторното възникване на рискове от фрагментация в еврозоната", се казва още в доклада.

МВФ заяви, че развиващите се пазари са изправени пред различни рискове, произтичащи от укрепването на щатския долар, нарастващите разходи по външни заеми, високата инфлация, нестабилните стокови пазари, повишената несигурност относно глобалните икономически перспективи и натиска от затягането на политиката в развитите икономики.

Според МВФ в частния сектор големите фирми са отбелязали свиване на маржовете на печалбата поради по-високите разходи, а малките фирми са обявили фалит, тъй като са по-засегнати от нарастващите разходи по заемите.

Организацията предупреди, че агресивната политика на централните банки за затягане на паричната политика, която води до повишаване на разходите по заемите и до затягане на стандартите за кредитиране, може да се отрази неблагоприятно на жилищните пазари.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube: https://go.bnt.bg/youtube

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Пламен Марков: Жребият за Евро 2024 е добър, но не трябва излишен оптимизъм
Пламен Марков: Жребият за Евро 2024 е добър, но не трябва излишен оптимизъм
САЩ и Италия са първите полуфиналисти на Световното по волейбол за жени
САЩ и Италия са първите полуфиналисти на Световното по волейбол за жени