This is a modal window.
Полярно сияние озари небето над няколко български града снощи. То е било видимо на места със северно разположение и много ниска облачност. Подобно небесно осветяване е наблюдавано и преди 21 години.
Красиво полярно сияние оцвети в червено българското небе. Явлението се дължи на слънчево изригване от трети ноември.
"Енергията, която се отделя при възстановяването на енергетичните нива, предизвиква това светене в различни цветове. Цветът на явлението зависи от две неща - от енергетичната зареденост, от енергията на тези частици и от това с какви атоми взаимодейства. В случая ние наблюдавахме червено сияние, което се получава на големи височини", обясни доц. Петя Трифонова, зам.-директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география.
Освен слънчевото изригване, евентуална друга причина за сиянието е научен експеримент на ХАРП. Експериментът цели да изучи сиянията чрез създаването на изкуствени такива.
"Много е вероятно това, което наблюдавахме да се е получило от комбинацията на този научен експеримент, който се извършва в момента там и естествените процеси на слънцето", каза доц. Петя Трифонова.
Атрактивното червено сияние е било видимо в северната част на страната и там, където е имало ниска до почти никаква облачност.
"Колкото по-плътна е облачността, толкова по-малко може да се вижда. Ако има разкъсвания, самите облаци стават много атрактивни за гледане", поясни гл. ас. д-р Анастасия Стойчева, директор "Прогнози и информационно обслужване" към НИМХ.
Магнитното поле скоро ще бъде напълно спокойно и така червеното сияние не оставя следи след себе си.
Репортер: Ерика Шаумян
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok