НОВИНИ

Над 12 500 жалби за нарушени права са постъпили до омбудсмана през 2024 г.

500 жалби нарушени права постъпили омбудсмана 2024
Снимка: Архив/БТА
bnt avatar logo
от БНТ
10:44, 30.12.2024
Чете се за: 12:00 мин.
У нас
Слушай новината

Над 12 500 жалби на граждани и организации за нарушени права са постъпили до омбудсмана през 2024 г., съобщи пресцентърът на институцията и отбелязват, че така високото доверие в правозащитната институция трайно се запазва спрямо предходните години.

В средата на април тогавашният омбудсман Диана Ковачева издаде заповед, с която главният секретар и началникът на кабинета могат да разписват жалбите на гражданите, след като Ковачева и заместникът ѝ Елена Чернева-Маркова подадоха оставки. Оттогава няма избран нов омбудсман. В случаите на предсрочно прекратяване на мандата на омбудсмана нов омбудсман се избира в срок един месец от влизането в сила на решението за прекратяване на правомощията, гласи Закона за омбудсмана, но парламентът все още не е започнал процедура по избор на нов такъв.

Най-много оплаквания по традиция са в сектор "Права на потребителите" – над 4700, като повече от половината сигнализират за проблеми с електроснабдяването и предоставянето на ВиК услуги, най-често свързани с прекъсване на електрозахранването, режим на водата, изобщо липса на такава или несъразмерно високата ѝ цена за сметка на качеството, обясняват от пресцентъра на омбудсмана. "В тази връзка през ноември т.г. институцията остро възрази срещу планираното с 3,87% средно увеличение на цената на водата от 1 януари 2025 г. Позицията на експертите на институцията е, че това е несправедливо като се има предвид кризата във водоснабдяването в 23 области в страната", посочват от институцията.

През последната седмица хиляди абонати останаха без електрозахранване заради снеговалежите в страната.

На 6 декември т.г. е изпратено и становище по проекта за нов ВиК закон, в което за пореден път институцията настоява за бърза и ясна процедура за прилагане на по-ниска цена на водата, когато тя не отговаря на нормативните изисквания за качество. Сред предложенията са и да се въведат мерки за подпомагане на уязвимите групи граждани, да се гарантира ефективен контрол върху дейността на ВиК операторите и да се определи социалната поносимост на цената на ВиК, съобразно доходите на домакинствата. Дали предложенията на националния защитник ще бъдат взети предвид зависи от депутатите, когато законът влезе за разглеждане в Народното събрание.

Сериозен е и броят на жалбите срещу банки и най-вече срещу фирми за бързи кредити – над 350, като най-често те са свързани с високи такси за обслужване, прекомерни лихви и неравноправни клаузи. Между два и три пъти нараства размерът на взетата сума на дълга, докато се подпише договора от потребителя. Изследване на проблема от експертите на институцията сочи, че неравноправните клаузи в договорите, които достигат до съда, се обявяват за нищожни и се отменят, но не всеки договор обаче стига до съда. Проблемът с бързите кредити не е изолиран, не е самостоятелен. Той е свързан с проблема с колекторските фирми и трябва да бъде разглеждан в пакет със Закона за несъстоятелността на физическите лица, т.нар. закон за вечния длъжник. Той предстои да бъде гласуван, след като преди месец бе внесен от Министерския съвет в парламента, обясняват от институцията.

Сред проблемите, които намериха законово решение през 2024 г., след дългогодишна кампания на националния омбудсман, са жалбите на граждани (общо над 240 000 граждани по експертни оценки) относно съществуващи ограничения при регистрацията по постоянен и настоящ адрес. Омбудсманът нееднократно е поставял проблема на вниманието на компетентните институции, в т.ч. и Народното събрание, като е настоявал за обсъждане на възможностите и намиране на решение, в т.ч. при необходимост и за законови промени. Такива бяха приети от 50-ото НС през октомври 2024 г. и в Закона за гражданската регистрация се въведе възможност за регистрация на служебен адрес.

Социални права, социално осигуряване и обезщетения, трудови права, право на здравеопазване, право на образование продължават да са сред приоритетните казуси на вниманието на експертите на омбудсмана и през 2024 г., като жалбите по тези теми надхвърлят 2800 за годината. Нерядко се поставят въпроси за размера на минималната пенсия (523,04 лв. до 1 юли 2024 г. и 580,57 лв. след тази дата), която, макар и над определената за страната линия на бедност (от 1 януари 2024 г. – 526 лв.), не успява да преодолее инфлацията и да предостави глътка въздух на пенсионерите за посрещане на ежедневните им нужди.

Сравнително висок е делът от постъпили жалби, искания и сигнали от работници или служители, свързани с неизплащане на трудови възнаграждения и обезщетения. След намесата на омбудсмана и по негова инициатива се извършва проверка от контролните органи на Инспекцията по труда и след прилагане на съответните принудителни административни мерки се постига изплащане на задължението от работодателя към работниците.

За поредна година проблемите със здравните права продължават да са акцент в дейността на институцията на националния правозащитник – гражданите се оплакват от затруднен достъп до първична извънболнична медицинска помощ в малки, отдалечени и труднодостъпни населени места, които не се посещават от общопрактикуващ лекар; затруднен достъп до спешна медицинска помощ, включително случаи на забавяне; затруднен достъп до медицински изделия и подкрепа за хората с редки заболявания.

Въпреки направените промени в нормативната база, броят на жалбите, свързани с нарушени права на хората с увреждания остава традиционно висок – над 800 за цялата 2024 г. Основните са свързани с проблемите при извършването на медицинската експертиза на хората с увреждания и значителното забавяне при насрочване на дати за освидетелстване/преосвидетелстване и за издаване на ТЕЛК и НЕЛК решения. Продължават и проблемите с достъпност на средата за хората с увреждания, както и във връзка с условията за разкриване и ползване на социални услуги.

Сериозен е и броят на жалбите и сигналите на гражданите до омбудсмана за защита на правото на собственост в неговите различни аспекти – постъпили са над 1400 такива оплаквания през 2024 г. Характерни са жалбите, подадени от множество граждани с приложени подписки за съдействие от институцията на омбудсмана при защитата на правото на собственост. Омбудсманът е сезиран и от голям брой граждани, организирани в инициативни комитети, които протестират срещу нарушения на екологичното законодателство при инвестиционни намерения за добив на подземни богатства, срещу завземане на земеделски земи и пасища за енергийни обекти, разполагане на вредни производства в близост до населените места.

При проверките си по конкретни случаи омбудсманът констатира, освен недостатъчни гаранции за упражняване на правото на собственост, допускане в редица случаи и на отстъпление от съществуващите добри практики. Анализът на констатираните нарушения очертава редица системни проблеми на административното регулиране и стандарт на услугите в конкретните области. Основни групи оплаквания, с които гражданите се обръщат към омбудсмана са: устройствени планове и техните изменения; незаконно строителство; инвестиционно проектиране и оценки съгласно екологичното законодателство; засегнати права в процедури по създаване и поддържане на кадастрални карти и кадастрални регистри; отчуждително-обезщетителни процедури; нарушения на правото на собственост върху земеделски и горски имоти и др.

По отношение на правата на детето през 2024 г. в институцията са постъпили над 550 жалби, свързани със семейната среда и мерките за закрила, децата и съдебната система, защита от насилие, право на образование на деца със специални образователни потребности, деца с увреждания и др. Особеност в жалбите за деца е, че всяка жалба е строго индивидуална, като оплакванията са най-често от родители на детето, засягат средата, в която се развива детето, училището, детската градина, семейни взаимоотношения – родителски спорове и др.

Снимки: БТА, архив

Дейността на омбудсмана като национален превантивен механизъм и през 2024 г. беше фокусирана върху подобряване на условията в местата за задържане. Проведени са 32 проверки, а общо над 660 жалби във връзка с нарушени основни права и свободи са отправени до институцията през изминалата година. Специфичен фокус през годината бе поставен отново върху условията в държавните психиатрични болници, отново по повод на инцидент със загинал пациент. Институцията на омбудсмана още от 2014 г. алармира в своите годишни доклади като НПМ за проблемите с финансирането на държавната психиатрична помощ и изпълнението на медицинските стандарти. Компетентните институции продължават да са длъжници в намирането на трайно решение на сериозните проблеми, свързани с лошата материално-техническа база и кадровото обезпечаване на психиатричната грижа. Институцията на омбудсмана неизменно сигнализира, че тези проблеми пряко засягат и нарушават правата както на пациентите, настанени в тези институции, така и на работещите в тях.

Трайно висок остава и делът на жалби, с които гражданите поставят проблеми във връзка с изпълнителното производство (212) или се обръщат към институцията на омбудсмана с искане да бъдат направени предложения за изменения на действащото законодателство (97) или за сезиране на Конституционния съд (51). Въпреки че омбудсманът не е сред органите, които разполагат с контролни правомощия по отношение на съдебните изпълнители, броят на подадените жалби и сигнали сочи, че гражданите имат доверие и очакват положителна намеса в защита на правата им като длъжници, а в доста случаи и като взискатели в изпълнителните производства.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Условията за туризъм са добри, остава в сила опасността от лавини
Условията за туризъм са добри, остава в сила опасността от лавини
Магнус Карлсен се завръща на световното първенство по ускорен шахмат
Магнус Карлсен се завръща на световното първенство по ускорен шахмат