ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Находка в термите на Варна – мраморна плоча с поетичен надпис

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
7968
Чете се за: 00:57 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Мраморна плоча с поетичен надпис е най-новата находка от разкопките на третите, късноантични терми, открити във Варна. Археолозите я определят като изключително ценна, тъй като откриването на нови писмени паметници от това време е рядкост.

      Находката е отпреди два дни - в няколко реда надписът разказва на кого градът дължи построяването на обществените бани и приканва всички да се насладят на горещите им басейни.

      "За нас той е много красив надпис, тъй като е в поезия, със смяна на метричната стъпка, точно в реда на класическата гръцка поезия, но вече от по-късна епоха, от късната античност... Бързайте нереиди, елате да се окъпете в банята, елате, блажени богини, тази баня е построена за вас – къпете се в нея и танцувайте!", коментира археологът Александър Минчев.

      Името на дарителя все още не е уточнено, но е ясна титлата му, която отговаря на римското "виркларисимос" - по това време тя се дава предимно на членове на сената и на хора с много висок държавен ранг. Плочата представлява буквално нова страница от историята на града.

      "Поначало науката история и археологията се крепят на два основни фундамента – едните са писмените извори, а другото са веществените паметници, които се откриват. И трябва да ви кажа, че в общи линии писмените извори са известни. Те са проучвани много пъти, тълкувани са по най-различни начини. Така че, всеки нов писмен паметник, който се открива, е вече съвсем нова страница в историята – в случая на Одесос и на историята за строителството и използването на баните в късната античност", допълни доц. Валери Йотов.

      За щастие, собствениците на терена и инвеститорите съдействат за социализирането на проучванията. И археолозите се надяват тази част от късноантичния град един ден ще се превърне в своеобразен музей на открито.

      Автор: Вилиана Иванова

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?