НОВИНИ

Напрежение в ИСУЛ заради съмнения за опорочен конкурс

Борислава Алексова
от Борислава Алексова
07:45, 08.03.2024
Чете се за: 06:02 мин.
У нас
заради липса медицински сестри костно мозъчни трансплантации деца исул
Снимка: БГНЕС/Архив
Слушай новината

Съмнения за опорочен конкурс за нов управител на Медико-денталния център към болница "Царица Йоанна - ИСУЛ". Поради тази причина целият персонал на центъра се включи в петиция в защита на доскорошния управител доц. Виктория Жекова.

Конфликт на интереси, непрозрачност и необективно оценяване на кандидатите. Това, според служителите на медицинския център в ИСУЛ, са само част от нарушенията, опорочили конкурсната процедура по избор на нов управител.

"Конкурсът не беше достатъчно прозрачен дори и за нас, както и нямахме достъп до всеки един етап на конкурса и начина, по който ни уведомиха за резултата", посочи Таня Гаврилова - служител на Медико-денталния център към УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ".

БНТ: Как Ви уведомиха?

Таня Гаврилова: Не ни уведомиха. Ние разбрахме от Търговския регистър, че имаме нов управител.

Провеждането на конкурса е наредено на 8 декември миналата година. Първоначално кандидатът е един - а именно тогавашният управител - доц. Виктория Жекова, която управлява центъра в продължение на 18 години. Впоследствие срокът за кандидатури се удължава - тогава се появява и втори участник - д-р Матей Гаврилов, който печели конкурса с преднина в оценката в рамките на няколко стотни.

"Не беше спазена заповедта на министъра. Министърът умишлено спря всички конкурсни процедури преди ротацията и нашата болница влиза в заповедта и редно беше да не се провежда конкурсът. Нямаме никаква информация за избрания кандидат, нито за решението на комисията, нито за решението на съвета на директорите, ние научихме за смяната на управителя в Търговския регистър", каза Донка Вълчева.

Според служителите на центъра никъде не са обявени критериите и методиката за оценяване на кандидатите. Освен това не е публикуван и съставът на комисията, оценяваща кандидатите, както и не са оповестени мотивите за формиране на оценките на двамата кандидати, твърдят още те.

"Липсва формален административен акт, който да приема резултатите от конкурса, всички тези неща ние изискахме, но не можахме да получим по официален път", смята доц. Виктория Жекова, бивш управител на ИСУЛ.

Според доц. Жекова мотивът е, че няма основание за предоставяне на тези данни. Освен това, служителите на центъра подозират и конфликт на интереси на новия управител и директора на ИСУЛ.

"Избраният кандидат се намира в конфликт на интереси с настоящото ръководство на болницата. Споделихме, че той е бивш управител на медицинския център на белодробната болница, която е управлявана тогава от бащата на сегашния директор на ИСУЛ. Дружеството, управлявано от д-р Гавраилов, е заличено поради много лоши финансови загуби и напускането на персонала. От друга страна ние сме дружество с голяма печалба, в което всичко върви добре", коментира доц. Жекова.

Заради предполагаемите допуснати нарушения по време на конкурсната процедура, от медицинския център изготвят петиция, в която призовават за проверка, както и за провеждането на нова конкурсна процедура. Преди седмица е изготвено и писмо, сезиращо всички отговорни институции. До този момент няма отговор от тях.

Потърсихме и гледната точка на ръководството на ИСУЛ. От там ни изпратиха писмена позиция, в която посочват, че няма нарушения при провеждането на процедурата. От лечебното заведение отбелязват, че за първи път се провежда конкурсна процедура на медицинския център, след като са получили две писма - от министъра на здравеопазването и зам.-министъра на здравеопазването, в които се обръща внимание на ръководството на болницата, че дъщерните дружества на лечебното заведение са също публични предприятия и съответно управителните им органи следва да бъдат назначени след проведени конкурсни процедури.

Обясняват също, че срокът за подаване на документи от кандидатите е бил удължен заради коледните и новогодишните празници, като и двамата участници са подали своите кандидатури в удължения срок. Оценяването и провеждането на процедурата е била в съответствие с критериите и методиката, обявени във Вътрешните правила на лечебното заведение, отбелязват още от там. Във връзка с твърденията за конфликт на интереси от болницата отговарят единствено:

"В Специализираната болница по белодробни болести "Св. София" ЕАД са работили и продължават да работят над 300 медицински специалисти. Всеки от тях има право да потърси реализация на друго място. Твърденията на трети лица не винаги отговарят на обективната истина".

Относно заличаването на Медицинския център за специализирана извънболнична помощ по белодробни болести, в която новият ръководител на центъра в ИСУЛ е бил управител, се посочва, че причината не е обявяването му в несъстоятелност, а вливането на УМБАЛ "Св. Иван Рилски“ и Специализираната болница по белодробни болести "Св. София".

Вижте повече в репортажа

Гледайте още теми от "Денят започва"

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Пътни полицаи във Враца зарадваха с цветя жените шофьори на 8 март
Пътни полицаи във Враца зарадваха с цветя жените шофьори на 8 март
Барселона записа 19-а победа в Евролигата този сезон
Барселона записа 19-а победа в Евролигата този сезон