НОВИНИ

НОИ разкри мащабна схема за измами

високи пенсии юли
Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
12:12, 16.12.2022
6881
Чете се за: 13:27 мин.
Общество
Слушай новината

Експертите от столичното териториално поделение на НОИ са разкрили най-мащабната измамна схема в страната, за източване на фонд „Пенсии“, съобщиха от института в последния си Информационен бюлетин.

При опитите за измами става въпрос за фалшиви документи от затворени предприятия, за назначени десетки хора на една и съща длъжност, както и подписване на трудови договори с покойници, уточняват от НОИ.

Схемата е разкрита и доказана от извършените от столичното ТП на НОИ проверки и от разследване, проведено от МВР и от Националната следствена служба, по подаден от поделението сигнал до прокуратурата.

Средствата са източвани чрез използване на неистински удостоверителни документи за осигурителен стаж и доход, издадени от Държавна фирма (ДФ) "Строймашинженеринг".

Избран е "подходящ" осигурител – държавна фирма в несъстоятелност от 1997 г., заличена през 2012 г., обявила се за правоприемник на друга държавна фирма - "Транстехника", учредена през 1989 г. и правоприемник на Стопанско обединение „Вагоностроене“, включващо няколко завода.

По този начин ДФ "Строймашинженеринг" се явява привидно легитимирана да съхранява ведомости за заплати на СО "Вагоностроене" и ДФ "Транстехника" и включените в състава им заводи и поделения за периода от 1982 г. до 1999 г.

След заличаването на фирмата, в Осигурителния архив на НОИ от физическо лице са предадени ведомости на посочените осигурители. Впоследствие чрез графологически експертизи е установено, че подписите на множество от работниците, фигуриращи във ведомостите, не са автентични, а за лица, чиято автентичност на подписа е потвърдена, е установено, че в действителност са работили при друг работодател, видно от документи, които не са били представени в пенсионното производство.

Експертите на НОИ са установили също осигурители, подали уведомления за сключени трудови договори с назначени много лица с възнаграждения в размери равни или близки до максималния осигурителен доход за съответната година, без да са внесени осигурителни вноски или осигурители, назначавали за кратък период от време лица, които след това са подавали заявления за отпускане на парично обезщетение за безработица.

Вижте цялата информация в Информационния бюлетин на НОИ ТУК

Ето и други злоупотреби:

„Калоян“ ми предложи да „взимам безработица“

След като осигурително правоотношение е прекратено на основание, по което паричното обезщетение за безработица се отпуска за минималния срок в минимален размер, дружество назначава за броени дни 280 човека, след което прекратява трудовото правоотношение на друго правно основание, което обуславя промяна на срока и размера на обезщетението за безработица.

При извършената проверка по-голямата част от лицата признават, че не са работили в дружеството, а при регистрирането си в Агенцията по заетостта от служител, представящ се с името Калоян, им е предлагано “краткотрайно“ назначаване в познато на него дружество срещу определена сума пари или срещу полагане на личен труд в частен имот на „Калоян“. Така на лицата е било осигурявано изплащане на паричното обезщетение за безработица в по-висок размер и за по-дълъг период. При проверката е установено, че от страна на същото дружество са подавани и необходимите документи за изплащане на парични обезщетения за временна неработоспособност, бременност и раждане за 10 лица, на които са изплатени общо 40 475.03 лв. от фонд „Общо заболяване и майчинство“.

Семейство „предприемачи“ с над 300 фирми на свое име

Контролните органи на ТП на НОИ - София град са установили семейство, живеещо в село в област Монтана, чиито членове са собственици и/или управители на над 300 търговски дружества. Всички замесени декларират, че нямат трудово-правна или счетоводна документация на дружествата, не познават лицата, назначени в дружествата и че е „злоупотребено“ с личните им данни. Резултатите от извършените проверки сочат за подготвена схема за злоупотреба със средства на ДОО, която е в класическия вариант – подаване на данни в регистъра на трудовите договори за сключени такива с лица с трудово възнаграждение в размер, близък до максималния осигурителен доход, подаване на данни в регистъра на осигурените лица за осигурителен стаж и осигурителен доход без лицата в действителност да са работили, да са получавали заплати и да са внесени осигурителни вноски.

Дружество със 150 назначения – до един „продавачи интернет търговия“

От контролните органи на ТП на НОИ - София град е установено фиктивно дружество с назначени за периода 2015 - 2019 г. над 150 лица (в голямата си част в пенсионна възраст) по трудови договори единствено на длъжност „продавач интернет търговия“, за които са подадени данни с максимален осигурителен доход. При извършената проверка се установява, че на вписания адрес за кореспонденция се помещава юридическа кантора, предлагаща счетоводно обслужване, а на регистрирания адрес за управление е намерен отдавна затворен офис на дружество, извършващо „счетоводно обслужване“ със същия фиктивен собственик. Не са установени – регистрирани фискални устройства, няма актуални платежни сметки, няма документация за регистрирани онлайн платформи за електронна търговия. При събиране на сведения за извършваната трудова дейност от назначените лица никое от тях не може конкретизира каква „електронна търговия“ се извършва от дружеството, нито в каква сфера е насочена извършваната дейност. Лицата не могат да посочат никакви електронни адреси на регистрирани онлайн платформи, където да фигурират предлагани продукти. Въз основа на неправомерно подадените чрез фиктивното дружество данни са били изплатени суми в общ размер над 100 000 лв.

Свързаност между множество фирми

Контролните органи на ТП на НОИ-София град са установили организирана дейност при извършване на злоупотреби с фондовете на ДОО от две големи групи в особено големи размери. Всяка от тях неправомерно декларира данни във фиктивни дружества - над 40 броя, установени за всяка група, регистрирани на името на лица с нисък социален статус. Във всяко дружество назначените по трудово правоотношение са от 10 до 30 лица, като при започване на проверка сключените трудови договори се прекратяват и лицата се назначават в новообразувани фиктивни дружества. Извършените плащания от фондовете на ДОО варират в размери от хиляда до над сто хиляди лева за конкретно дружество.

Едната установена група действа чрез конкретно установено лице, извършващо счетоводна дейност, като е констатирано, че неправомерно подаваните данни в регистрите на НАП и НОИ се осъществяват от няколко идентични IP адреси с КЕП, издадени на името на фиктивните управители.

При втората установена група злоупотребите се извършват от семейство, в което съпругата притежава счетоводна кантора, а съпругът управлява бизнес, осъществяващ международна спедиторска дейност. Фиктивните дружества се регистрират на малограмотни лица или граждани на съседна държава, които от своя страна делегират права за представителство чрез нотариално заверени генерални пълномощни на няколко лица. Всички дружества са регистрирани на три адреса за кореспонденция, на които е осигурено целодневно присъствие на едно от упълномощените лица, които са упълномощени само да получават документи, но нямат представителна власт по отношение на осигурителите и съответно „нямат представа“ за извършваната стопанска/търговска дейност от което и да било от дружествата, нито къде и от кого се съхранява документацията на дружеството.

Работа по граждански договор преди фирмата да е съществувала

Констатирани са няколко дружества, подавали данни за голям брой лица според „нуждите“ на всяко от лицата от осигурителен стаж и доход. Обичайно данните са подавани на една и съща дата, но обхващат големи периоди назад във времето. Декларирано е, че лицата са осигурени без трудови правоотношения, като част от данните са подадени за периоди, през които дружества все още не са били регистрирани в търговския регистър. При направени запитвания до НАП, очаквано за контролните органи на ТП на НОИ – София град, се установява, че за съответните периоди лицата нямат подадени декларации по чл. 50 от ЗДДФЛ с декларирани доходи извън трудови правоотношения.

Сключване на трудов договор с покойник

В ЕООД, след смъртта на едноличния собственик и управител, счетоводителят продължава да назначава лица по трудови правоотношения и да подава данни по електронен път, с КЕП за осигурителен стаж и осигурителен доход. Представяни са данни с КЕП за изплащане на парични обезщетения за временна неработоспособност. В
хода на проверките част от „назначените“ лица са представили пред контролните органи на ТП на НОИ – София град трудови договори, сключени и подписани от името на починалия управител след датата на смъртта му. Според инфантилните обяснения на счетоводителя „преди да почине, собственикът на дружествата оставил известна сума
за заплати след смъртта му“.

С какво ли точно се занимава този „асистент офис“?

Лице, подало заявление за изплащане на парично обезщетение за безработица, не може да посочи адрес на работното си място в проверяваното дружество. „Служителката“, назначена на длъжност „асистент офис“ твърди, че не знае, тъй като „шофьор на такси, осигурен от дружеството, я е вземал всеки ден от конкретна метростанция“ и я превозвал до въпросния офис.

Самоосигуряваща се жена и строител – офицери във Военната академия
Жената има осигурителен стаж като самоосигуряващо се лице и с цел отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст представя удостоверение от поделение на МО за 14 години стаж като свръхсрочно служещ и офицер и УП-2 за осигурителен доход за три години. Мъжът, иначе работещ като строител и технически ръководител на строеж, няма необходимия осигурителен стаж и за да отговори на изискванията представя също удостоверени по обр.УП-3 и УП-2 от същото поделение на МО за 18 години и 10 месеца стаж като свръхсрочно служещ и офицер. След извършване на проверка в поделението, очаквано е установено, че двете лица не фигурират нито в списъчния състав, нито във ведомостите за заплати.

Родилка е леяр по време на раждането

Жена, навършила пенсионна възраст през 2020 г., подава заявление за пенсия като представя документ, удостоверяващи осигурителен стаж и осигурителен доход. Съгласно представената трудова книжка за определен период от време жената работи като „леяр“ и представя и образец УП-2 за осигурителния доход за три години през този период.

По данни от НБД „Население“ на ГД ГРАО е установено, че по време на базисния период заявителката е родила дете, но няма данни през годината на раждане да е прекъсвала работа. При извършената проверка от контролните органи на НОИ е установено, че жената не фигурира във ведомостите на посочения осигурител.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Весела Лечева и Иван Демерджиев направиха оглед на терена на „Раковски“ за новата зала по художествена гимнастика
Весела Лечева и Иван Демерджиев направиха оглед на терена на „Раковски“ за новата зала по художествена гимнастика
Давид Ферер е новият капитан на испанския отбор по тенис за "Купа Дейвис"
Давид Ферер е новият капитан на испанския отбор по тенис за "Купа Дейвис"