НОВИНИ

Нова методика за опазване на пясъчните дюни одобри Екоминистерството

нова методика опазване пясъчните дюни одобри екоминистерството
Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
07:01, 31.01.2024
Чете се за: 03:50 мин.
У нас
Слушай новината

Министерството на околната среда и водите одобри нова методика за картографиране и определяне на границите и вида на пясъчните дюни по Черноморието.

Основната цел е да не се строи, копае и извършва търговска дейност върху дюните, както и да се опазят от АТВ-та и автомобили. Картографирането на дюните е важно, защото без него наказателните постановления, които полицията издава на нарушителите, падат в съда.

Пясъчните дюни са защитени територии, а поставянето на преместваеми търговски обекти, коли, каравани и кемпери е забранено. Ако обаче дюните не са отбелязани като такива, някои концесионери по морето безнаказано ги разорават и ги включат към площта на плажа, който стопанисват. Туристите също нарушават целостта им, преминавайки през тях с автомобили. Затова от Екоминистерството одобриха нова методика, която да преустанови нарушенията.

"Министерството разработи методика, която вече ще показва точно къде и как трябва да бъдат определени дюните, така че да можем да осъществим тяхното реално опазване и съхранение, защото това е богатството на обществото", обясни Николай Сиджимов, зам.-министър на околната среда и водите.

Дори и при ясно определени граници на пясъчните дюни, те отново стават обект на посегателства заради липсата на обозначителни табели.

"Най-честите нарушения са навлизане с моторни превозни средства или преминаване през тях, за да се достигне до плажната ивица. Често съпроводено и със затъване. Нарушенията не са толкова чести, но когато ги има са бих казал безобразни. Може би трябва да се помисли за доста по-големи глоби за такива нарушители", коментира Пламен Янев, областен управител на Бургас.

До началото на летния сезон остават броени месеци, но все още няма ясни правила, които да регулират дивото къмпингуване.

"Предстои уреждане на нормативната уредба. Надяваме се Министерският съвет или Министерството на околната среда и водите и общините да приемат някаква обща политика за приемане на наредба за дивото къмпингуване, каквото предвиждане има в Закона за черноморското крайбрежие. Това ще помогне много процеса при прилагане на свободното къмпингуване от хората", каза Павел Маринов, директор на РИОСВ-Бургас.

Към момента се позволява поставянето на палатки, каравани и кемпери само на регламентираните затова места, каквито са категоризираните къмпинги по Черноморието.

Заливът Вромос край Черноморец е едно от местата, превърнато в незаконен къмпинг. Между месеците март и октомври тук има множество каравани, като някои от тях остават и целогодишно.

От 2019 г. има и създадена наредба, която регламентира дивото къмпингуване. Тя обаче не е влязла в сила, тъй като търпи неколкократни промени и предизвиква бурни дебати в Народното събрание.

Вижте още в репортажа на Елеана Цанова

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Борис Бонев: Вече не търсим 31 гласа, а широка подкрепа за председател на СОС
Борис Бонев: Вече не търсим 31 гласа, а широка подкрепа за председател на СОС
Бивше военно поделение във Варна тъне в разруха
Бивше военно поделение във Варна тъне в разруха