НОВИНИ

Ново изпитание: Австралиец преживя 100 дни с изкуствено титаниево сърце

ново изпитание австралиец преживя 100 дни изкуствено титаниево сърце
Снимка: илюстративна
bnt avatar logo
от БНТ
15:51, 12.03.2025
Чете се за: 02:55 мин.
По света
Слушай новината

Австралиец преживя 100 дни с изкуствено титаниево сърце, докато чакаше донорска трансплантация, като това е най-дългият период до момента за тази технология, съобщи Си Ен Ен.

Пациентът, мъж на около 40 години, получи металното сърце при операция в болницата „Сейнт Винсент“ в Сидни миналия ноември.

През февруари той стана първият човек в света, който бе изписан от болница с титаниево сърце, което го поддържаше жив, докато не се появи донор за трансплантация по-рано този месец.

Според съвместно изявление, публикувано в сряда от болницата „Сейнт Винсент“, Университета Монаш и BiVACOR - американско-австралийската компания зад устройството, мъжът, който е имал тежка сърдечна недостатъчност, се „възстановява добре“.

Способността на устройството да го поддържа жив толкова дълго се отбелязва като голям успех, който дава надежда, че изкуственото сърце може потенциално да предложи дългосрочна опция за хора, страдащи от сърдечна недостатъчност. Устройството обаче все още се тества и още не е одобрено за масова употреба.

Основателят на BiVACOR, австралийският биоинженер Даниел Тимс, който изобрети устройството след смъртта на баща си от сърдечно заболяване, каза, че е „вълнуващо да видиш как десетилетия работа дават резултат“.

„Целият екип на BiVACOR е дълбоко благодарен на пациента и семейството му, че се довериха на нашето изцяло изкуствено сърце“, каза той и допълни: „Тяхната смелост ще проправи пътя за безброй повече пациенти да получат тази животоспасяваща технология“

Устройството BiVACOR Total Artificial Heart (TAH) има една единствена движеща се част, левитиращ ротор, който се държи на място от магнити. Както подсказва името, той е изработен от титан и няма клапани или механични лагери, които да се износват.

Уредът изпомпва кръв към тялото и белите дробове, замествайки двете вентрикули на болното сърце.

Сърдечно-съдовите заболявания са водещата причина за смърт в световен мащаб, отнемайки живота на около 18 милиона души всяка година, според Световната здравна организация.

Дългосрочната амбиция е с помощта на устройството да бъдат спасени повече хора, които са в списъците на чакащи за подходящи донори.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
340 метра панели са подменени на "Дунав мост" при Русе
340 метра панели са подменени на "Дунав мост" при Русе
Charges brought against two police officers from Kazanlak for the death of a detainee
Charges brought against two police officers from Kazanlak for the death of a detainee