Нови два кораба със зърно и друга земеделска продукция отплаваха днес от украинските пристанища Черноморск и Южний.
Плавателният съд "Сакура" превозва 11 тона соя за Италия, а "Аризона" е натоварен с 48 хиляди тона царевица за Турция.
Припомняме, че българският кораб "Рожен" беше освободен след проверка на Съвместния координационен център и отплава за Великобритания.
След месеци на пристанището в Черноморск - корабът "Рожен" отплава към Великобритания
Споразумението на възобновяване на износа на зърно беше подписано на 22 юли. Москва се съгласи да отблокира три ключови украински пристанища, а в замяна получи правото също да изнася зърно и торове. Към момента успешно са отпътували 4 конвоя товарни кораби. Целта на Киев е да изнесе 20 млн. тона за 3 месеца.
Как протича пътуването - ето какво разказа капитанът на един от корабите, успешно преминал опасното пътуване от Черноморск до Истанбул.
"Плавахме по коридори, които са отделени от опасните и минирани зони. Придвижвахме се в конвой от три кораба. Пътувахме в посока североизток до Одеса, преминавахме през тесни коридори и кратки отсечки. Когато всички кораби се събраха на едно място изчакахме известно време, след което отплавахме на юг, като докато излезем от опасната зона, ни ескортираше лодка", каза Ахмед Юджел Алибейлер, капитан на кораба "Поларнет".
Румънският президент Никушор Дан съобщи за нова политическа безизходица за съставянето на ново правителство
Мондиалът като „въглеродна бомба“: 9 милиона тона допълнителни емисии въглероден диоксид
Санкциите срещу Русия: Ще останат ли в списъка патриарх Кирил и Вагит Алекперов?
Майката на загиналото момче край Мездра: Той не искаше да минава оттам, но явно някой друг реши съдбата им
Арестуваха началника на ВиК-Несебър и неговия заместник при акция край Слънчев бряг