Стратегията за коронавируса в Южна Корея от самото начало беше активно проследяване и тестване - по 20 000 теста на ден. Правителството обяви, че и тестването, и лечението ще бъдат безплатни за всички, включително нелегалните имигранти, които няма да бъдат докладвани.
Това обясни в специално интервю за предаването "Светът и ние" българският посланик в Южна Корея Петко Драганов. Бяха разработени собствени тестове, част от които ние закупихме и ползваме в България. Аз смятам, че в това отношение те дадоха най-добрия модел за справяне с COVID кризата, допълни още Драганов.
Дисциплина, последователност, добра стратегия, прозрачност, доверие в мерките на правителството - това според посланика, са най-важните акценти от политиката за пандемията на Южна Корея, от които можем да се учим.
Хората наистина спазват мерките - носят маски, спазват дистанция. В резултат, страната никога не затвори магазини, кафенета, заведения, бизнес, допълни посланикът.
Борбата за върховенството на закона продължава да бъде в дневния ред на обществото. Корея дава добър пример, защото има публична нетърпимост към корупцията, категоричен е дипломатът.
Доскоро, подобно на България, Корея също е била с нестабилни демократични институции. Нейната демократична конституция е приета през 1987 г., но демократичните ценности се отстояват.
Относно нивото на отношенията със Северна Корея, Драганов обясни, че в Южна Корея има министерство на обединението.
Обединението е идеал, но отношенията са на приливи и отливи, като в момента има леко обтягане. Основна причина са ракетните опити, които се провеждат в Пхенян. Има искрено желание обаче от страна на Южна Корея за преодоляване на проблемите и това е приоритет на правителството.
Корейците знаят не много за България, но благодарение на един млад и предприемчив българин, който живее там и често се появява в кулинарни предавания, обогатяват знанията си, обясни Драганов. Туризмът между двете държави обаче не е достатъчно развит.
Сериозен потенциал има и в сферата на инвестициите - корабостроенето, автомобилната индустрия и особено електрониката, допълни посланикът.
Вижте целия разговор във видеото.