Държавата ще поеме не само 60% от заплатите на работници, които могат да бъдат съкратени заради кризата с коронавируса, но и осигуровките.
Депутатите от правната комисия приеха на второ четене промени в Закона за мерките по време на извънредното положение. Намаляват се и някои глоби.
Управляващите се вслушаха в част от критиките на бизнеса и в предложения на опозицията за мярката 60/40. Досега се предвиждаше 60% от заплатите на работници, които могат да бъдат съкратени, да бъдат поети от държавата.
Подобрени мерки в подкрепа на бизнеса, които ще дадат възможност на повече фирми да се възползват от тях, гласува правната комисия.
Менда Стоянова - председател на Комисията по бюджет и финанси в НС, ГЕРБ: Съобразихме се с исканията на бизнеса, че трябва да се подобри мярката и сега приемаме, че държавата освен 60% ще заплати и осигуровките, които се дължат от страна на работодателя. При тази ситуация имаме възможност да поемем този допълнителен разход в тези милиард и половина, които сме заделили във фонд "Безработица", тъй като това ще е източникът.
Предложението държавата да поеме и осигуровките дойде от ДПС.
Йордан Цонев - ДПС: Предвид и реакцията на бизнеса, това ще бъде справедливо.
От ляво пък предложиха субсидии за работниците, засегнати от кризата, но идеята им не беше приета.
Румен Гечев - БСП: Това са всички лица, временно спрени от работа, за които правителствените мерки, в това число 60 на 40 не допринасят с нищо.
С актуализацията на бюджета беше увеличен капиталът на Българската банка за развитие. Бизнесът ще бъде подпомогнат и чрез гаранции, които тя ще дава на търговските банки при предоставяне на кредити. Хора в неплатен отпуск и самоосигуряващи се лица ще могат да получат безлихвени кредити от 1500 лева месечно. Пакетът от мерки включва и безлихвено финансиране на малки предприятия до 100 хиляди лева.
Менда Стоянова: Отново с гратисен период от 5 години и срок на заплащане 10 години. Което ще даде възможност на всички малки бизнеси да изтеглят подобен кредит и да възстановят дейността си и да оцелеят по време на кризата.
Хора, които са на борсата по време на извънредното положение ще могат да работят в селското стопанство на трудови договори, без да губят обезщетенията си за безработица. При забавяния на плащания по кредити и лизинги се предлага да няма наказателни лихви по време на извънредното положение. В дебата за актуализацията на бюждета, финансовият министър заяви, че е рано България да мисли за финансиране от Международния валутен фонд заради кризата с коронавируса и идеята беше оттеглена.
Владислав Горанов, министър на финансите: Рано е за подобен дебат. Да, пазарите са неспокойни, именно за това поисках лимит не в размер 2,2 плюс 4,5, толкова, колкото се отваря дупката в бюджета плюс капитализацията на Банката за развитие, а 10 милиарда дълг, за да можем да наблюдаваме пазарите от близо и в максимално изгодна ситуация да интервенираме.
Депутатите в правната комисия ревизираха високите глоби за разходка в парка по време на извънредното положение.
Менда Стоянова: Една разходка в парка например ще струва на този, който бъде хванат 300 лева.
Филип Попов - БСП: Това , че човек се разхожда в градинката или парка - 5 000 лева е прекомерно.
Десислава Атанасова - ГЕРБ: Първо ще има по-висока събираемост, като силно се надяваме, че няма да има хора, които да бъдат наказвани, а ще спазват правилата и ще си бъдат вкъщи.
Искрен Веселинов - Обединени патриоти, ВМРО: Трябва да се обединим на ниво, което да е достатъчно значимо за гражданите да ги респектира, но същевременно да не бъде непосилно, защото тези 5 000 лева са едно безобразие от някаква гледна точка.
Правната комисия реши партиите да не получават субсидии по време на извънредното положение, а спестените пари да се използват за дейности, свързани с кризата с коронавируса.
Утре парламентът трябва да гласува окончателно всички тези законодателните промени, както и предложението на ГЕРБ за намаляване на депутатските заплати, на нивото от декември 2019-та.