ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Преходът към еврото - подготвени ли са малките търговци за смяната?

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 02:15 мин.
У нас
Снимка: илюстративна
Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Слушай новината

Фискалното устройство реално отразява предходни действия, свързани с ценообразуване, с процес на предлагане на стоки и услуги, покупка, продажба и регистрация в момента, в който вие платите в брой. И тук се отварят нови въпроси, свързани с начина на плащане, което се отразява като сума във фискалния бон, но паралелно с това малките предприятия трябва да имат готовност да отчитат получените приходи по съответни начини, които са законово определени. И тук имаме също неясноти как точно ще бъде отчитана касата в лева, в евро, как ще бъде връщано рестото, от кога ще трябва да връщаме само евро в брой, как ще бъдат осигурявани наличностите, така че се генерират въпроси, които чакат отговорите. Това каза в "Денят започва" Елеонора Негулова - председател на УС на Национално сдружение на малкия и среден бизнес.

Тя обясни, че малкият бизнес съдържа три категории предприятия - микропредприятия, това са до 19 лица, малки предприятия - до 50 наети и средни - до 250.

Негулова прогнозира, че основните проблеми ще бъдат при микропредприятията, които нямат специализирани отдели.

"Те нямат юристи, нямат възможност да ползват консултантски услуги, тъй като оперативната им работа е почти през целия работен ден, даже и повече."

Тя допълни, че цените трябва да бъдат обявявани в лева и в евро.

"Ето тук също има технически въпрос. Как точно ще бъде отразявано на етикета? Първо ще бъдат в лева, долу в евро или обратно. След това самото касово отчитане в книгите за касовите наличности. Две книги ли ще има? Две каси ли ще има?"

Вижте целия разговор с Елеонора Негулова във видеото.

Последвайте ни

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?