Избират се кметове във всички населени места със повече от 100 жители
Днес ще се избират и кметове в малките селища с над сто гласоподаватели с постоянен адрес, които досега имаха кметски наместник. Прагът беше свален с промени в Изборния кодекс и закона за административно-териториалното устройство, направени от 45-тото Народно събрание. В община Девин много от селата днес избират кмет. Две от тях - Михалково и Чуреково досега имаха един кметски наместник. А проблемите с лошите пътища, старата ВиК мрежа и обезлюдаването и там чакат своите решения.
Избират се кметове във всички населени места със повече от 100 жители.
Михалково е обичаен случай на родопско село, където от тримата най-важни мъже в миналото - учителят , свещеникът и кмета, с течение на времето не останал никой. Духовникът живее в Девин и пътува при необходимост, голямата сграда на училището отдавна пустее и се руши, а за хората се грижи кметски наместник. Сега в Михалково си избират и кмет на населеното място , защото 203- ма души с постоянен адрес са напълно достатъчни да си възстановят това право.
"Важно е да имаме кмет и най-вече кмет, който да милее за селото, който сърце да има за това село и за хората в него", заяви Атанаска Ганева.
"Кметският наместник е длъжностно лице, длъжност на служба, нали за нас кмета вече си носи отговорност по друга отговорност, нали? Нека да е кмет за нас и да се чувства, че има развитие на селото", каза Величка Маданска.
Несбъднатата мечта на хората в Михалково е да стане балнеоложки център и лековитата минерална вода да доведе поток от туристи.
"Построихме къщи на 3 етажа, защото ние си мислехме, че Михалково ще стане втори Хисар. А то, не - уви не стана", коментира жител на Михалково, Милка Бодурова.
Не станал и пътят, който свързва Михалково с малкото село Чуреково. Трасето, което е част от републиканска пътна мрежа е транспортно изпитание и за здравите шофьорски нерви, и за автомобилите. Най-редовни по прашния път са камионите с дървен материал, които минават само на метър от къщите в Чуреково.
"Къщи се напукаха. Имаме подпорна стена под пътя - падат и ние си ги правим", уточни жител на Чуреково, Сийка Стоева.
Постоянните жители на Чуреково са едва 32-ма. Но очакват новоизбрания кмет на Михалково да бъде и техния кметски наместник. И да им помогне да оправят грешката в името на селото, с която то било променено на Чуруково.
"Не изисква никакъв финансов ресурс, освен стиковане на отношенията между МРРБ, Президент и Община. Това иска няколко държавни чиновници да седнат и да се разберат", каза жител на Чуреково, Васил Мадански .
А разбирателство ще е необходимо и в отношенията с кафявата мечка, която навестява понякога Михалково и околността. За да не се появи в изборния ден ловците от района са и направили хранилка в гората.
"Ами надяваме се, че няма, ама ние си обикнахме тая мечка. И да се появи, няма страшно", заяви Атанаска Ганева.И докато избират, хората в планината се подготвят за предстоящата зима. В Михалково и Чуреково повечето хора казват, че ще гласуват и искат техния кмет да е искрен и работещ. Знаят,че едва ли ще реши всички проблеми на битието им, но се надяват поне да опита.
Автор: Димитър Димитров
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok