ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Проверка по сигнал до БНТ: Има ли проблем с вратите на рентгена в столична поликлиника?

Чете се за: 04:00 мин.
У нас

В Агенцията за ядрено регулиране искат по-високи заплати

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Агенцията за ядрено регулиране и здравното министерство се самосезираха по сигнал до БНТ за недобре затворени врати в кабинети за образна диагностика на столична поликлиника. От Агенцията обясниха, че сериозен проблем за тях остават незаетите щатни бройки и затова контролът на източниците на йонизиращо лъчение, каквито са рентгените и скенерите в болниците - не е достатъчен. Затруднени са и останалите действия на институцията, сред които издаването на разрешенията и лицензиите на седми и осми блок в АЕЦ "Козлодуй".

      Зрители алармираха за отворени врати в рентгена на столична поликлиника, които не се затварят, докато устройството работи. Управителят на ДКЦ-то направи проверка по молба на БНТ и обясни, че проблем няма. Ако такъв възникне, веднага се отстранява. Оказа се обаче, че подобни нарушения на безопасността при работа с източници на йонизиращо лъчение не се единични, според данните на Агенцията за ядрено регулиране.

      Цанко Бачийски, председател на Агенцията за ядрено регулиране:
      "Констативните протоколи между другото не показват големи проблеми, но точно такива, каквито вие казвате - тук липсва брава, или едностранно отваряща се брава, липсват престилки, които трябва да защитават медицинските лица".

      Под надзора на Агенцията са над 6000 източника на йонизиращо лъчение и затова оттам разчитат и на сигнали.

      Цанко Бачийски, председател на Агенцията за ядрено регулиране:
      "Не можем да обхванем всички, прекалено много са заведенията, които трябва да контролираме. С наличния персонал, това сами разбирате е невъзможно. понеже не можем да обхванем всичко, отиваме там където смятаме че може да има проблем. Разчитаме много и на това, някой да подаде сигнал, че има нередности."

      От Агенцията ще направят проверка и в поликлиниката от сигнала. Проверка ще направи и Здравното министерство, чиято основна грижа са пациентите.

      Илия Тасев, директор на дирекция в Министерство на здравеопазването:
      "Ще вземем предвид информацията, която ни предоставяте и само ще добавя, че нашият ангажимент е свързан с прилагането на йонизиращо облъчване за медицински цели, когато това е обосновано от гледна точка на диагностиката и лечението на конкретния пациент."

      Една от основните препоръки на Международната агенция за атомна енергия е именно насочена към укрепване на капацитета на регулатора.

      Цанко Бачийски, председател на Агенцията за ядрено регулиране:
      "Истинският проблем е, че с текущото ниво на заплати, ние не можем да привлечем млади хора. Ние всичките, които имаме отношение към ядрената енергетика, стоим на брега на едно езерце и се мъчим да уловим риби, те не са много и отиват там, където захранката е най-добра."

      Агенцията засега не е сред атрактивните работни места, заради нивото на заплащане. Липсата на хора обаче може да се отрази на големи проекти, като изграждането на нови блокове в АЕЦ "Козлодуй".

      Цанко Бачийски, председател на Агенцията за ядрено регулиране:
      "Може да стане сериозна пречка за нормалното протичане на лицензионния процес."

      Към момента с помощта на външни консултанти ведомството без проблем ще издаде необходимите документи за избор на площадка и проектиране, но оттам насетне ще изпитва сериозни затруднения.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?