НОВИНИ

Реконструират 20 пункта за мониторинг на подземните води у нас

реконструират пункта мониторинг подземните води нас
Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
14:22, 09.03.2022
Чете се за: 04:32 мин.
У нас
Слушай новината

Реконструкция на 20 съществуващи пункта за мониторинг на подземните води ще бъде извършена в рамките на проект „Подобряване мониторинга на химичното състояние на подземните води“ по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG16M1OP002-1.019 „Доизграждане и оборудване на мрежите за контролен и оперативен мониторинг на химичното състояние на подземните води”, финансиран от Кохезионния фонд на Европейския съюз и с национални средства чрез Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“, с бенефициент Изпълнителна агенция по околна среда.

По Дейност 3 „Рехабилитация и доизграждане на мониторингови пунктове за контролен и оперативен мониторинг на качеството на подземните води“ на проекта, освен реконструкция на 20 пункта, ще се извърши и доставка и монтаж на оборудване за тези пунктове, което ще позволи проследяване на химичния състав на подземните води в дългосрочен план. Това стана ясно на проведената онлайн информационна среща с експерти за представяне на резултатите по извършените дейности от проекта до момента. Той се реализира в периода 05.01.2021 г. – 05.02.2023 г. Размерът на финансирането на проекта е на стойност 14 999 725,87 лв.

Проектът е разработен в съответствие с предвидените в Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 мерки за доизграждане на системите за контролен и оперативен мониторинг на подземните води, както и с изискванията на Рамковата директива за водите.

Целта на проекта е подобряване мониторинга на химичното състояние на подземните води в съответствие с нормативните изисквания, в това число изготвяне на мрежи от мониторингови пунктове и програми за мониторинг с конкретни химични показатели във всеки един от пунктовете, чрез които ще се осигури представителна информация за химичното състояние на подземните водни тела (ПВТ), висока достоверност при определяне на химичното състояние на ПВТ, информация за планиране в Плановете за управление на 4 басейнови райони, на точните мерки, на точното място и оценка на ефекта от изпълнението им.

Изпълнението на една от основните дейности на проекта - Дейност 1 включва пробонабиране от 597 пунка, разположени на териториите на 4-те басейнови дирекции и анализ на взетите проби по 163 химични показатели. Пунктовете са извън действащите със Заповед за мониторинг програми, а показателите са определени в зависимост от очакваното в района на пункта замърсяване. Показателите са разпределени в шест основни групи, включващи: основни физикохимични показатели и някои метали, промишлени показатели, пестициди и други органични замърсители, радиологични показатели, някои фармацевтични вещества и вещества, забавящи горенето.

По втората основна дейност на проекта Дейност 2 е анализирана наличната информация от мониторинга на подземните води, в това число проведения от Регионалните лаборатории на ИАОС мониторинг по действащите програми за мониторинг за 10-годишен период, наличната информация от собствения мониторинг, провеждан от операторите на разрешителни за водовземане, както и резултатите от взетите проби по първа дейност на проекта. Направен е преглед на действащите програми за мониторинг по отношение на пунктове и химични показатели и съответствието им с Методика за планиране на мрежите и програмите за мониторинг на подземните води, утвърдена от МОСВ. Изготвено е предложение за подобряване на мониторинга в 22 подземни водни тела, на територията на 3 от басейновите дирекции.

В рамките на първи етап от Дейност 3 на проекта е анализирано техническото състояние и конструкциите на общо 205 съществуващи пункта за мониторинг на подземните води. На базата на направените оценки и анализи по тази дейност и препоръките по Дейност 2, е изготвено обосновано предложение за рехабилитация и реконструкция на 20 съществуващи пункта, с цел привеждането им в съответствие с изискванията на нормативната уредба. Същите 20 пункта ще бъдат оборудвани с мултипараметричните сонди с цел автоматично проследяване на химичното състояние на подземните водни тела.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
МВнР призовава всички български граждани да използват евакуационните влакове от Украйна. Вижте разписанието
МВнР призовава всички български граждани да използват евакуационните влакове от Украйна. Вижте разписанието
Евертън е заплашен от отнемане на точки
Евертън е заплашен от отнемане на точки