Рекорден ръст на производството на ток от възобновяеми източници, отчитат от Електроенергийния системен регулатор.
За първите 6 месеца на годината скокът е от 50%. В същото време обаче има драстичен спад на износа - 70%.
Освен това се отчита, че намалява и вътрешното потребление.
Свръхпроизводство на зелена енергия за полугодието. Причината - бум на новоизградени ВЕИ централи.
"До момента са присъединени 310 централи по окончателни договори и са сключени още 460 предварителни договора", заяви Ангелин Цачев, изпълнителен директор на ЕСО.
Преминаването към нисковъглеродна енергетика в Европа е причината за масовото строителство на ВЕИ централи.
"Основният фактор е благоприятните условия за инвестиции в страната във ВЕИ централи, насърченията, които Европейската комисия и цялата регулация, която въведе за насърчението на производство на зелена енергия, както и това, че все повече български домакинства и фирми инвестират в соларни централи за собствено потребление с цел дългосрочно да намалят сметките си за ел. енергия", допълни Меглена Русинова, председател на Управителния съвет на Българската фотоволтаична асоциация.
Рекорден спад в износа на ток от над 5 млн. мегават часа. Според търговците на ток причините са две.
"Най-големият фактор, който оказва влияние на по-ниския износ на ел. енергия за този период е голямото производство от ВЕИ - вода, слънце и вятър, в комбинация с по-ниско потребление за периода, тъй като общоизвестен факт е, че страните от Европейския съюз влизат в рецесия, която оказва влияние и върху по-ниско потребление на ел. енергия", коментира Соня Кадиева, председател на УС на Асоциация "Свободен енергиен пазар".
От ЕСО отчитат спад в потреблението от над 1 млрд. мегават часа, а пиково свръхпроизводство поставя под натиск системата.
"Когато има излишък в системата съответно ние намаляваме работата на определени производствени мощности. В работата на топлоелектрическите централи и работата на водноелектрическите централи", каза още Ангелин Цачев, изп. директор на ЕСО.
Като цяло обаче се наблюдава спадът в общото производство на електричество за първото полугодие от близо 8 млн. мегават часа.
Енергийната борса реагира на тенденциите в производството и износа на електричество и повиши цената със 17% в сегмента "ден напред", където един мегават час се предлага за 256 лв.
Вижте още в репортажа на Николай Минков.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube