НОВИНИ

Симеон Сакскобургготски и сестра му осъдиха България в Страсбург

Десислава Апостолова
от Десислава Апостолова
14:36, 07.09.2021
Чете се за: 02:52 мин.
По света
симеон сакскобургготски сестра осъдиха българия страсбург
Снимка: БГНЕС/Архив
Слушай новината

Мораториумът върху търговското ползване на имотите на Симеон Сакскобургготски и неговата сестра Мария-Луиза нарушава техните права. Това реши днес Европейският съд по правата на човека в Страсбург. Според съдиите е имало нарушение на правото на защита на собствеността и право на справедлив съдебен процес, гарантирани от Конвенцията за правата на човека. Съдиите се въздържаха от произнасяне по жалбата, свързана със справедливо обезщетение.

Съдът констатира, че действията на българските власти са поставили несъразмерно индивидуална тежест върху жалбоподателите. Мораториумът върху търговската експлоатация на царските гори беше наложен през 2009 г. до приемането на специален закон. Според съда мерките са били извънредни, като се има предвид, че законодателството, предвиждащо опазването на горите, вече е било в сила. Те са продължили твърде дълго и не са подлежали на съдебен контрол, което е довело до нарушение.

Решението на настоящия състав не е окончателно. През тримесечния период след постановяването му, всяка страна може да поиска делото да бъде отнесено до Голямото отделение на Европейския съд по правата на човека, който да се произнесе окончателно.

Позовавайки се на правото на защита на собствеността, правото на ефективни правни средства за защита, правото на справедлив съдебен процес и забраната за дискриминация, гарантирани от Конвенцията за защита на правата на човека, жалбоподателите се оплакват по-специално от констатациите на националните съдилища по отношение на имотите в Саръгьол и Ситняково, законовия мораториум върху всяко прехвърляне на собственост и търговската експлоатация на собствеността и дискриминацията срещу тях въз основа на произход и социално положение. Жалбите са подадени в Европейския съд по правата на човека на 16 юни 2010 г. и на 13 януари 2017 г.

Съдът отхвърля като недопустими някои от исканията на жалбоподателите, свързани с реституцията на имотите Саръгьол и Ситняково, като единствено установява за допустима жалбата, свързана със забраната за търговска експлоатация на горските територии. Той отбелязва, че преди 2009 г. жалбоподателите са имали одобрен горскостопански план. Той е бил унищожен от мораториума, наложен през същата година, което представлява "намеса" в правото на жалбоподателите на "владение".

Съдът постановява, че България трябва да заплати на жалбоподателя 5000 евро заради разходите по делото.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
НСИ: Преброяването онлайн в момента е невъзможно поради технически проблем
НСИ: Преброяването онлайн в момента е невъзможно поради технически проблем
Ивет Горанова надъха "лъвчетата" преди мача с Уелс
Ивет Горанова надъха "лъвчетата" преди мача с Уелс