НОВИНИ

СОС е против поскъпването на парното в София

На извънредното заседание общинарите ще настояват "Топлофикация" да не бъде буфер на цялата енергийна система

Карина Караньотова
от Карина Караньотова
15:02, 01.10.2021
Чете се за: 03:52 мин.
У нас
Снимка:
Слушай новината

Председателят на Столичния общински съвет (СОС) Георги Георгиев обясни, че ръстът в цената на природния газ се отразява на всички, а не само на „Топлофикация – София“.

„За да осигурим работата на дружеството, с която в момента няма проблеми, свикваме извънредна сесия, за да вземем решение и да сформираме преговорен екип от всички политически групи, обединени заедно, с който да искаме компенсации от държавата, защото няма поскъпването на природния газ да се плаща от софиянци. Това не е честно и справедливо“, каза Георгиев.

Председателят на СОС обясни шоковото поскъпване с ръста в цените на природния газ, който „Топлофикация“ купува, както и с квотите.

„Това са 95% от разходите на дружеството. В момента купуваме на 80 лв. за мегават/ час, а днес предстои ново поскъпване на природния газ. Цената, която е одобрена от КЕВР, е 47 лв., която се фактурира в парното. Категорично сме против промени в цените, но държавата трябва да стъпи така, че буферът да не става "Топлофикация София" и всички други дружества в такова положение. Държавата чрез Фонда за енергийна сигурност и Министерство на финансите трябва да представят компенсации“, посочи Георгиев.

Тъй като столичани няма да издържат на подобно поскъпване, общината ще иска помощ от държавата по западен модел.

"Предлагаме конкретни мерки и на председателски съвет днес взехме решение на извънредна сесия да обсъдим конкретните действия, така че Столична община да защити най-важното дружество в общинската икономика, което осигурява топлина на над 1 милион граждани на София", каза председателят на СОС Георги Георгиев.

"Природният газ, който купува "Топлофикация" и квотите, представляват 95% от разходите на дружеството. В момента купуваме на 80 лв. за мегават час, а днес предстои ново поскъпване на природния газ. Цената, която е одобрена от КЕВР, е 47 лв., която се фактурира в парното. Ние сме категорично против промени в цените, но държавата трябва да стъпи, така че буферът да не става "Топлофикация София" и всички други дружества в такова положение. Държавата чрез Фонда за енергийна сигурност и Министерство на финансите трябва да представят компенсации", допълни Георгиев.

Гражданите да бъдат спокойни, увеличение на цените за топлоенергия засега няма да има.

„Топлофикация София“ гарантира технологично спокойното преминаване на зимния сезон. Ще има нормално топлоснабдяване на гражданите. Социално поносимата цена, която гражданите плащат, трябва да бъде запазена", заяви от своя страна Прошко Прошков, председател на Комисията по инженерна инфраструктура и енергийно планиране.

Той беше категоричен, че не може буферът на цялата енергийна система да бъде едно общинско дружество като "Топлофикация София".

"Ще се търсят работещи решения, включително използвайки чужд опит. Важно е максимално скоро да има решение. Лошият сценарий е влошаване на финансовото състояние на дружеството. Така както се предлагат мерки за бизнеса заради тока, публичният сектор също трябва да бъде защитен", допълни Георги Георгиев.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Откриха домашна лаборатория за синтетична дрога в София
Откриха домашна лаборатория за синтетична дрога в София
Бременна в осмия месец почина от ковид в Пловдив
Бременна в осмия месец почина от ковид в Пловдив