Инфекционисти и лични лекари призоваха ваксината срещу менингококов менингит да стане препоръчителна и да се поема от държавата. Специалистите съветват още, да се търси навременна помощ от личните лекари. Именно заради късна диагностика преди месец в Пловдив е починал 27-годишен мъж от ямболско село. В момента в Университетската болница "Свети Георги" се лекува и двумесечно бебе, при което е доказана тежката инфекция.
Кърмачето е настанено в инфекциозната клиника в добро общо състояние, като предстои да бъдат изследвани и роднините му.
"То е било прието в събота в детска клиника на Университетска болница "Свети Георги" и в процеса на изясняване на диагнозата и състоянието, колегите са насочили евентуално и към менингеална инфекция, която е потвърдена. И за това от сряда вечерта е приведено в Клиниката по инфекциозни болести", каза д-р Аргир Аригиров - директор на РЗИ - Пловдив.
Инфекцията се предава по въздушно-капков път. Симптомите на заболяването наподобяват тези на грипа.
"Ще има болно гърло, ще има температура, болки по мускулите и ставите - това са първоначалните симптоми. Започва както всяка една респираторна инфекция. Но тогава, когато вече премине бариерата, навлезе в кръвта, стига до мозъчните обвивки, тогава, когато вече се развива картината на менингита, има и главоболие, ще има повръщане", обясни д-р Гергана Николова - общопрактикуващ лекар.
В България ваксините срещу менингококова инфекция се закупуват от пациента.
"Родителите трябва да заплатят 100 лева на флаконче, за да я поставят и това създава една бариера. Не може да отделим 20 милиона лева за антибиотици и да не можем да отделим 2 милиона лева, за да имаме ваксини за нашите деца", посъветва д-р Гергана Николова - общопрактикуващ лекар.
"Би било редно, както в другите държави има осигурена ваксина безплатна ваксинация срещу менингококовите инфекции за населението, така и в България да имаме възможност, да имаме по-лесен достъп до ваксини срещу заболявания, които са животозастрашаващи", каза доц. д-р Христиана Бацелова - епидемиолог.
Според лекарите, на този етап място за притеснение няма, тъй като не се наблюдават епидемични взривове, но обстановката продължава да се следи.